TOKİ’nin ‘dar gelirliye konut’ projesinde taksitler asgari ücreti katladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 12 Aralık 2019’da duyurulan konut projesi yurttaş için çileye dönüştü. Erdoğan’ın aylık 894 lira taksitle satın alınacak ve 1-1.5 yıl içinde tamamlanarak sahiplerine teslim edileceğini açıkladığı projede aylık taksitler 18 bin liraya çıkarken, aradan geçen 4 yılın ardından konut yapımına yeni başlandı.

Evrensel’den Özlem Songül Abayoğlu’nun haberine göre TOKİ bünyesinde “her yıl 100 bin yeni sosyal konut” sloganıyla Tuzla’da yapılması planlanan 5750 konut projesi kapsamında yapılacak dairelerin yeni fiyat ve ödeme koşulları açıklandı. Planlanan ödeme koşulları ve dairelerin ücretleri ise hak sahiplerinin tepkisini çekti. 2+1 daireler için 894 TL’den başlayan taksitlerle, 3+1 daireler için de 1022 TL’den başlayan taksitlerle 240 ay ödeme imkanı ve yüzde 10 peşinat alınacağına ilişkin söz verilmiş, bu doğrultuda broşürler yayımlanmıştı. Ancak gelinen noktada ödenecek meblağ söz verilenin çok üzerinde oldu.

240 AYDAN 180 AYA DÜŞÜRÜLDÜ

En düşük peşinat bedeli 275 bin lira olan TOKİ konutlarının vadesi 240 aydan 180 aya düşürüldü. Aynı zamanda 300 bin TL gibi sözü verilen konutlar şu an 3 milyon TL’den fazla fiyatlara satılacak. Bu doğrultuda hak sahiplerinin her ay ödeyeceği taksit ise 13 bin ile 18 bin lira arasında olacak. Bu tutar, her sene memur maaşına gelecek zam oranında artacak.

‘CUMHURBAŞKANI İLE ESKİ BAKAN KURUM SÖZ VERMİŞTİ’

Konuya ilişkin konuşan bir hak sahibi Eski Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini hatırlattı. “Murat Kurum, vatandaşlarla yaptığı konuşmalarda yer tahsisinden dolayı gecikme olduğunu ancak bu gecikmelerden dolayı yaşanacak maliyet artışlarının vatandaşlara yansıtılmayacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı ise azami 1 buçuk senede teslim edileceğini söylemişti. Üzerinden 4 sene geçti yapımı bile yeni yeni başlıyor” dedi.

‘ASGARİ ÜCRET 11 BİN, TOKİ TAKSİTİ 18 BİN LİRA’

Proje ilk açıklandığında ödemenin sabit olacağını hatırlatan hak sahibi, “Açıklanana göre bu dairelerin bedelleri memur maaş artışına göre artacak. Şu an 3 buçuk milyon ama 10 milyonu geçebilir. Ben ne kadar peşinat ödersem ödeyeyim aylık 18 bin liraya kadar taksit ödeyeceğim. Bir sene sonra 25 bin liraya da çıkabilir. Üstelik 400 bin liraya yakın peşinat istiyorlar. Şu an asgari ücret 11 bin lira. Dar gelirli ailelere yaptıklarını söylüyorlar ama 400 bin lirayı ödeyip hemen taksit ödemeye başlayabilen bir insan zaten dar gelirli değildir. Bu evler de dar gelirli insanlar için değil tamamen ticari amaçlı yapılıyor. Halk bunu biliyordu ama ben de deneyimlemiş oldum” ifadelerini kullandı.

TOKİ projesine ilk başvurduğu dönemden bahseden hak sahibi, “Başvuru yapmadan önce bekardım. Şimdi evliyim ve ikimiz de çalışıyoruz. Eşim özel sektörde çalışıyor, yarın ne olacağı belli değil. İşten çıkarsa yalnızca benim maaşım kalacak elimizde” diye konuştu.

‘ŞİMDİ HAYAL BİLE EDEMİYORUZ’

Şikayetvar isimli sosyal medya platformunda söz konusu projeye dair çok sayıda şikayet yer alıyor:

“Yaklaşık 4 yıldır beklemekteyiz ve çok mağdur olduk. O zaman açıklanan şartlar herkesin malumu. 0.49 faiz ile sabit borçlanma veya 6 ayda bir artarak borçlanma seçeneği vardı. Zaten fiyatlara girmiyorum bile. Şimdi sabit borçlanmayı kaldırmışsınız ve bizim hayal edemeyeceğimiz fiyatlara evleri satıyorsunuz…”

“Bakan Murat Kurum bizlerin mağdur edilmeyeceğini söylemişti. Kaydolduğumuzda daire 280 bin TL civarındaydı. Şu an açıklanan fiyatı ise 3.2 milyon ile 4.6 milyon arasında. Hem zaman hem de fiyat olarak mağdur ediliyoruz…”

“Ben TOKİ kurasında 5750 Tuzla konutunda hak sahibi oldum. 2023 bitiyor, bu kadar yıl bekledik. O zaman 186 bin olan ev şimdi 4 milyon olmuş. 17 bin 500 TL taksiti var. Dar gelirli olarak bunu nasıl ödeyelim? Ön peşinat olan 400 bini mi ödeyelim, memur maaşına bağlı olarak artacak 18 bin taksiti mi?”

AYLIK TAKSİT ASGARİ ÜCRETİN YARISINDAN AZDI, 1.5 KATINA ÇIKTI

Projenin duyurulduğu 12 Aralık 2019’da asgari ücret 2020 lira iken, proje için aylık taksit tutarı 894 olarak duyurulmuştu. Buna göre aylık tutar asgari ücretin yüzde 44’ü iken, 2023 yılında aylık tutar asgari ücretin yüzde 157’sine kadar yükseldi. Böylece aylık taksit tutarı asgari ücretin 1.5 katını aştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx