Netflix’in “Büyük İskender” dizisi ortalığı karıştırdı

Netflix’te yayınlanan “Alexander: The Making of a God (İskender: Bir Tanrının Doğuşu)” isimli bir dizi/belgesel, Yunanistan’da eleştirileri beraberinde getirdi. Makedonya Kralı Büyük İskender’in hayatının anlattıldığı dizide, İskender’le arkadaşı General Hephaestion arasında romantik ilişki olduğu belirtilerek yer veriliyor.

Yunanistan Kültür Bakanı Lina Mendoni, Netflix dizisini “düşük kaliteli ve tarihsel hatalarla dolu” diyerek eleştirdi. İskender ile Hephaestion’un ilişkininin tasvirini eleştiren Bakan Mendoni, şu ifadeleri kullandı:

“Kaynaklarda bu ilişkinin Aristoteles’in tanımladığı şekliyle dostluğun sınırlarının ötesine geçtiğinden bahsedilmiyor. Fakat antik çağda aşk kavramı geniş ve çok boyutlu. Ne uygulamaları, ne de 2 bin 300 yıl önceki insanları kendi ölçülerimiz, normlarımız ve varsayımlarımızla yorumlayamayız.”

MUHALEFETTEN DİZİYE ELEŞTİRİ

Mendoni’nin sözleri, konuyu parlamento gündemine getiren Niki Partisi’nin partisinin lideri Dimitris Natsiou açıklamalarının ardından geldi.

Aşırı sağcı Niki Partisi’nin lideri Natsiou, parlamentoda yaptığı konuşmada diziyi “acınası, kabul edilemez ve tarih dışı” olarak nitelendirdi ve dizinin “eşcinselliğin eski zamanlarda kabul edilebilir olduğu fikrini bilinçaltına yerleştirmeyi amaçladığını” söyledi.

HÜKÜMET SANSÜRE KARŞI

Hükümetin Netflix’e karşı önlem alıp almayacağını sorduğunda Mendoni, böyle bir adımın anayasaya aykırı olacağını söyledi. Mendoni, “Kültür Bakanlığı sansür uygulamaz, kovuşturma veya yasaklamayla sonuçlanacak eylemlerde bulunmaz, manipüle etmez, sınırlamaz, bilgi ve fikirlerin yayılmasını ne önleyici ne de baskıcı bir şekilde kontrol etmez. Sanatçıların ilhamı, kişisel yorumları ve bireylerin yargıları, düzenleyici bir rejime ve kontrole tabi tutulamaz, mahkemeler tarafından yönetilemez veya mahkemelerin içine sürüklenemez.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx