Kabine Bekleniyor: Erdoğan’ın Mehmet Şimşek Görüşmesine Yorumlar, Kafaları Karıştırdı

Seçimlerin bitmesiyle bir yön çizmeye çalışan iş ve finans dünyası ilk basamak olarak Kabine’de ekonomiyi yönetecek Bakan’ın açıklanmasını bekliyor. Mehmet Şimşek ismi öne çıkarken, Erdoğan ile Şimşek’in görüşmesi ve yorumlar akıllarda çok soru işareti olduğunu ortaya koydu. Piyasalardaki hareketler ise heyecan göstergesiydi. 

Şimşek, ‘Yetki alır mı’, ‘Sorunlara çare olur mu?’ en çok sorulan sorular olurken, Kabine’nin cuma günü açıklanması bekleniyor. Tüm detayları sizler için derledik.

Ekonomide uzun süredir model ve uygulayıcıları tartışma konusu olurken, bu ortamda girdiğimiz seçimlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Kabine’deki birçok mevkidaşı gibi milletvekili seçilmesi, yeni bir bakan beklentisi doğurdu. Bu isim de piyasaların sevdiği bir isim olan ve dönem dönem manşete taşınan Mehmet Şimşek oldu.

Bloomberg’in aktardığına göre, seçimlerin hemen akabinde Erdoğan, Mehmet Şimşek ile yeniden görüştü.

Seçimlerin ertesi günü Ankara’da bir araya gelen ikilinin görüşmesi çok özel olduğundan, Fırat Kozok ve kaynakları içeriğe dair görüş bildirmekten kaçındı.

Erdoğan, seçim gecesinde yaptığı ‘Balkon’ konuşmasında ‘Ekonomiye öncelik vereceklerini, yeni ekonomi ekibinin ‘uluslararası itibara’ sahip olacağına’ söz vermişti. 

Şimşek’in geri dönüşüne dair soru işaretleri ve çekinceler sürüyor.

TL’nin son yıllardaki hızlı değer kaybında seçim sonrası beklenen hareket bugün hızlanırken, dolar/TL 20,30 üzerinde işlem görüyor.

Merkez Bankası’nın döviz rezervlerindeki azalış da son 20 yılın dibinde yer alıyor.

Borsa’da da bankalarda tavan olan tahtalar ‘Şimşek’in dönüşü ve ortodoks politikalar mı satın alınıyor?’ sorusunu sorduruyor.

Reuters da Erdoğan ve Şimşek’in görüştüğünü aktardı.

Reuters, kaynakları da görüşmenin içeriğini açıklamazken, Erdoğan, Şimşek’in ismini seçim çalışmalarında ekonomi programının hazırlanmasında danışma olarak anarken, Şimşek’in memleketi Batman’da da mitinglerde birlikte görüntü verilmişti.

Şimşek’in ekonominin başına geçmesinin kesinleştiğini iddia edenler de oldu.

Patronlar Dünyası sitesinde, Toygun Atilla’nın aktardığına göre, Erdoğan ile ilk görüşmesinde sosyal medyada görev almayacağını açıklayan Şimşek’in seçimler öncesindeki 2. görüşmede görevi kabul ettiği iddia edildi. 

Dünkü görüşmede, Mehmet Şimşek’in Erdoğan’a ‘Ülkem için, vatanım için, göreve hazırım’ dediği de öne sürülürken, Erdoğan’ın seçim sonrası ’24 saat bile geçmeden ilk’ görüşmesini Şimşek ile yapması, ekonomiye öncelik verildiğini göstergesi de kabul edildi.

Sosyal medyada da uzman isimler, Şimşek’in göreve geleceğine dair iddiaları yorumladı.

Erdoğan’ın ortodoks politikalara dönmesi kesin olarak görülen Şimşek’i,

Göreve getirmesine dair son yıllarda yaşanan sorunlar da gündeme geldi.

Londra’dan Timothy Ash, “Erdoğan’ın sistemik bir bankacılık krizi riskine neden olan başka bir ödemelere krizi ve kur krizini önleme şansı varsa, Mehmet Şimşek’ten başlayarak hızlı bir şekilde yetenekli bir ekonomi ekibi ataması gerekiyor.” yorumunu yaptı.

Ne dersiniz? Mehmet Şimşek, ekonomiye nefes olur mu?

Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir