İsrail-Filistin savaşı: İsrail ordusundan son dakika kara operasyonu açıklaması!

İşgalci İsrail Ordusu’nda hareketlilik! Flistin’den sıcak görüntüler

Son dakika İsrail-Filistin savaşı haberleri: İsrail, Hamas’ın başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu sonrası Filistin’deki katliamı sürüyor. İsrail ordusu, haftalar sürecek çok zorlu bir kara operasyonuna hazırlandığı açıkladı.

İşte dakika dakika İsrail-Filistin savaşından gelişmeler:

21.28: İsrailli Albay kara operasyonu için resmen uyardı. Albay, “Gazze’deki kara operasyonu eğitimsiz yedek askerleriçin cehennem olabilir.” dedi.

21.16: Almanya Hava Kuvvetleri, bu gece tüm Almanya vatandaşlarını İsrail’den tahliye edeceklerini açıkladı.

‘OPERASYON ÇOK UZUN SÜRECEK’

20.56: İsrail askeri sözcüsü: Kuzeydeki kuvvetler tam hazırlıkta. Operasyon uzun sürecek, önümüzdeki haftalarda bizi pek çok zorluk bekliyor. Gazze şehri sakinleri gitmeli ve biz söyleyene kadar geri dönmemeli.

İSRAİL LÜBNAN’A SALDIRDI: 2 ÖLÜ

20.40: İsrail’in Lübnan’ın güneyindeki Şebaa beldesine yönelik düzenlediği saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti.

Bölgedeki AA muhabirinin verdiği bilgilere göre, İsrail’in topçu atışlarının bazıları Nebatiye vilayetine bağlı sınır üzerindeki Şebaa beldesindeki kimi evlere isabet etti.

Şebaa’daki bir evin isabet aldığı saldırıda, 1 çiftin yaşamını yitirdiği ve Mercayun ilçesindeki hastaneye kaldırıldığı belirtilmişti.

BİRLİKLERİMİZ BÜYÜK BİR KARA OPERASYONUNA HAZIRLANIYOR

20.14: İsrail Savunma Kuvvetleri: Kara operasyonlarına ağırlık vererek savaşın sonraki aşamalarına hazırız.

19.54: Batı Şeria’da bir İsrail subayı, operasyon sırasında yanlışlıkla arkadaşları tarafından vurularak öldürüldü.

İSRAİL KABİNESİ TOPLANDI

19.39: İsrail kabinesi, Başbakan Netanyahu başkanlığında toplandı. Öte yandan İsrail ordusu birkaç saat içerisinde kara operasyonuna başlayacağı iddia edildi. 

19.35: İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Tzachi Hanegbi, “Amacımız 2007’den beri var olmayan büyük bir hedef, Hamas’ı ortadan kaldırmak.” dedi.

19.27: İsrail Silahlı Kuvvetleri: Gazze’deki saldırıyı havadan, denizden ve karadan genişletmeye hazırlanıyoruz. Güçlerimiz kara, deniz ve havaya entegre bir saldırıyı da içeren geniş operasyonel planları uygulamak için kaynakları seferber etmeye hazırlanıyor.

19.14: İsrail ordusu, Gazze’ye düzenlenecek olan kara harekatı için hazırlıkların tamamlandığını duyurdu.

 İsrail Silahlı Kuvvetleri: Gazze’deki saldırıyı havadan, denizden ve karadan genişletmeye hazırlanıyoruz

ALMANYA BAŞBAKANI SCHOLZ: ALMANYA BÜTÜN KARARLILIĞIYLA İSRAİL’İN YANINDADIR

Almanya Başbakanı Olaf Scholz:  Almanya, bütün kararlılığıyla İsrail’in yanındadır. 
 Hizbullah bir yangın ve buna müdahale etmeliyiz. Bu konuda İsrail Başbakanı Netanyahu ile hemfikiriz.

ÖLDÜRÜLEN İSRAİLLİ ASKER SAYISI 1500’E YÜKSELDİ

19.12: Aksa Tufanı operasyonunda öldürülen İsrailli asker sayısı açıklandı.

İsrail medyasına göre; ölü sayısı 1500‘e yaralı sayısı 3 bin 500’e yükseldi. Yaralılar arasında yüzlerce ağır yaralının olduğu bildirildi. 

HENİYYE’DEN İSRAİL’E CEVAP: GAZZE’DEN HİÇBİR ŞEKİLDE GİTMİYORUZ!

19.00: Hamas lideri İsmail Heniyye, ‘bölgeyi terk edin’ tehdidinde bulunan İsrail’e cevap vererek, “Gazze’den hiçbir şekilde gitmiyoruz. Zeytin ve dağ kekiği oldukça buradayız.” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Heniyye, Filistin için düzenlenen destek gösterilerine teşekkür ederek protestoların devam etmesini istedi. Heniyye, “Tüm şehirlerde bizi destekleyen protesto yürüyüşlerindeki taraftarlarımıza sesleniyorum, durmayın! Devletimiz oluşana, tutsaklarımız ve kutsallarımız özgürleşene, yerinden edilmiş insanlarımız evlerine dönene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

HAMAS SİYASİ LİDERİ: OPERASYONU TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİK

18.47:  Hamas siyasi lideri Halid Meşal: Operasyonu televizyondan öğrendik. Haber geldi ve televizyonlar paylaştı, biz de bu şekilde haberdar olduk. İlk başta kimin gerçekleştirdiğini bilmiyorduk.

ABD SAVAŞ UÇAKLARI ÜRDÜN’E KONUŞLANDI

18.12: ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-15 uçakları, Ürdün’ün Muvaffak hava üssüne konuşlandırıldı. 

NETANYAHU: BİR SONRAKİ AŞAMAYA GEÇİYORUZ

18.07: Gazze dışındaki İsrailli piyadeleri ziyaret eden Netanyahu, askerlere “Bir sonraki aşamaya hazır mısın? Bir sonraki aşama geliyor.” dedi.

17.05: Birleşmiş Milletler’e göre on binlerce Filistinlinin Gazze’nin kuzeyinden güneye doğru yola çıktığını ve hafta başında yerinden edilen 400 bin Gazzeliye eklendiğini tahmin ediyor. “Başlangıçta insanların güneye doğru hareket etme emirlerine güvenli bir şekilde uymaları için hiçbir güvenli koridor sağlanmamıştır. Aralarında ailelerin de bulunduğu yüzlerce kişi yürüyerek kaçmak zorunda kaldı. Yeni yerinden edilenlerin gıda güvenliği, suya, barınağa ve sağlık hizmetlerine erişimi konusunda endişeler var” dedi. Son bir haftadır yaklaşık 400 bin Gazzelilerin yerinden edildiğini belirten Birleşmiş Milletler, tahliye emrinin verildiği Gazze’nin kuzey yarısındaki BM binalarını artık güvenli görmedikleri uyarısında bulundu.

16.14: İsrail’in Gazze için verdiği tahliye süresi doldu. İsrail’in Gazze sınırına 300 bin asker yığdığı belirtildi. 

15.50: Hamas, İsrail’in Gazze’ye son 24 saatte düzenlediği hava saldırında 9 esirin daha öldüğünü açıkladı. Hamas dün yine, Tel Aviv’in saldırıları sonucu 13 esirin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

KATAR’DAN AÇIKLAMA

15.23: Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Kardeş Filistin halkının Gazze Şeridi’nden zorla çıkarmaya yönelik girişimleri kesin bir dille reddediyoruz. Gazze Şeridi’ndeki ablukanın kaldırılması ve uluslararası insancıl hukuk uyarınca sivillere tam koruma sağlanması çağrısında bulunuyoruz.” denildi. Gazze Şeridi’ndeki nüfusun azaltılması çağrıları da dahil olmak üzere “toplu cezalandırma politikası” benimseme tehlikesi konusunda uyarı yapılan açıklamada, sivilleri komşu ülkelere kaçmaya veya sığınmaya zorlamanın uluslararası yasaların ihlali anlamına geldiği vurgulandı.

“Bu adımlar, işgal altındaki Filistin topraklarında devam eden çatışmaların etkilerini daha da kötüleştirecek ve Filistin halkının acılarını ikiye katlayacaktır.” ifadelerine yer verilen açıklamada, uluslararası toplum ve kuruluşlara Gazze’ye tıbbi ve gıda yardımı ile yaralı sivilleri tahliye etmeye olanak tanıyan insani koridorların açılması için acil eyleme geçmesi çağrısında bulunuldu. Açıklamada ayrıca, bölgede sürdürülebilir barışın sağlanmasının tek garantisinin, Filistin meselesine, Filistin halkının haklarının iadesini ve 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını garanti eden adil bir çözüme ulaşmak olduğu teyit edildi.

14.45: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom, işgal altındaki Gazze’ye gönderilmek üzere yola çıkan ve tıbbi malzeme taşıyan uçağın Refah Sınır Kapısı’na yakın Al Arish’e indiğini duyurdu. Genel Direktör Adhanom, kapının açıldığında yardım için hazır olduklarını vurguladı.

14.17: İsrail ordusu, 7 Ekim’de İsrail yerleşim yerlerine yönelik sınır ötesi saldırıları yöneten Hamas komutanı Ali Qadhi’nin öldürüldüğünü doğruladı.

13.57: BM, “Gazze Şeridi boyunca suların tükenmesi nedeniyle 2 milyondan fazla kişi risk altında.” dedi.

13.49: İslam İşbirliği Teşkilatı, İsrail ablukası ve yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi’ndeki durumla ilgili gelişmeleri görüşmek üzere, 18 Ekim’de olağanüstü toplanacak.

MISIR ABD’Yİ YALANLADI

13.01: Amerikalı yetkili, İsrail ve Mısır’ın, ABD vatandaşlarının Gazze-Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’ndan geçmesi konusunda anlaştığını açıkladı. Sky News Arabia’ya göre Mısır ise, Gazze’ye yardım TIR’larının girmesine izin verilmediği sürece Amerikan vatandaşlarının sınır kapısından geçmesine müsade etmeyeceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx