Erkeklerin ‘çıplak’ festivaline ilk kez kadınlar da katılacak

Japonya’da 1250 yıllık ‘çıplak festival’de bir ilk: Kadınlar da katılabilecek

Japonya’nın Aichi vilayetine bağlı Inazawa şehrinde her yıl düzenlenen ve “çıplak festival” olarak bilinen Hadaka Matsuri’ye bu yıl yaklaşık 40 kadın katılacak. Ancak kadınlar, festivalin en önemli ritüelinde yer alamayacak.

Festival, Şubat ayında Konomiya tapınağında düzenleniyor. Erkeklerin sadece bir çeşit küçük peştemal olan “fundoshi” giydiği festivalde, katılımcılar, tapınağa ait kutsal bir bambu kamışı için yarışıyor. Bu kamışı yakalayan kişi, gelecek yıl için iyi şans getireceğine inanılıyor.

Festivale kadınların katılmasına yönelik resmi olmayan yasağın kaldırılması için kampanya yürüten Ayaka Suzuki, çocukluğundan beri bu festivale katılmak istediğini belirterek, “Eğer bir erkek çocuk olsaydım festivale katılabilirdim” diye konuştu. Suzuki, festivale katılma şansını ailesinin güvenliği ve yılın ilk günü Noto yarımadasında yaşanan depremden etkilenen insanlar için dua etmek için kullanacağını söyledi.

Festival organizatörlerinin aldığı bu karar, toplumsal cinsiyet eşitliği yolunda atılmış ‘mütevazı bir adım’ olarak değerlendiriliyor. Ancak Japonya’da geleneksel hayatın pek çok alanına kadınların erişimi halen sınırlı. Örneğin, kadınlar amatör sumo müsabakalarında yarışabilse de “dohyo” olarak bilinen ringe çıkamıyor.

2018 yılında, bir belediye başkanının felç geçirip yere yığılması üzerine aralarında bir hemşirenin de olduğu pek çok kadın sumo ringine çıkarak ilk yardım uygulamak istemiş, hakem ise kadınlardan ringden ayrılmasını istemişti. Kadınlar bunu reddederken, organizatörler cinsiyetçilik ile suçlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx