Donald Trump’a emlak dolandırıcılığı davasında 355 milyon dolar ceza

AA

New York eyaletinde eski Başkanı Donald Trump hakkında açılan dolandırıcılığı davasında karar çıktı.

Trump’a 354,9 milyon dolar, çocukları Donald Trump Jr. ve Eric Trump’ın her birine 4’er milyon dolar, şirketin eski mali işler müdürüne de 1 milyon dolar para cezası verildi.

Davadaki toplam 364 milyon dolar para cezasının yanı sıra Trump’a 3 yıl, çocuklarına da 2’şer yıl New York’taki şirketlerinde üst düzey yetkili olarak görev yapmalarına ve bankalardan kredi almalarına yasak getirildi.

Varlıklarına aşırı değer biçerek dolandırıcılık yapmakla suçlandı

New York Başsavcısı Letitia James, Trump’ın üç çocuğu ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürdüğü iddianamede yargıçtan Trump ve çocuklarının New York’ta şirket kurmalarını, 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını ve 370 milyon dolar para cezasına çarptırılmalarını talep ediyordu.

Yargıç Arthur Engoron, emlak sektöründe yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı suçlamasıyla açılan davada Trump ve Trump Organization adlı şirketinin anlaşmalar ve finansman sağlama evrakında varlıklarına aşırı değer biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından kişileri dolandırdığına ilişkin iddiaların mahkemede değerlendirilmesine hükmetmişti.

Engoron, 35 sayfalık kararında Trump ile şirketi ve yöneticilerinin yıllık finansal durumları hakkında sürekli yalan söyleyerek uygun şartlarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtmişti.

Zorunlu olmadığı halde duruşmalara katıldı

2 Ekim 2023’te başlayan duruşmalar 11 Ocak’taki kapanış konuşmalarıyla sona ermişti.

Trump, New York’ta 2 Ekim 2023’ten bu yana devam eden duruşmalara zorunlu olmadığı halde defalarca katılmış, davanın siyasi saiklerle açıldığını savunarak hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx