Dijital detoks nasıl yapılır?

Teknoloji hayatın her alanına yayılmış durumda. Öyle ki sabah gözümüzü açtığımız anda çoğumuz ilk iş telefonundaki bildirimlere bakıyor. Gece olan gelişmeleri öğrenmeye çalışıyor. Ancak bu durumun aşırıya kaçması kişilerde bazı bozukluklara yol açıyor. İşte bu yüzden zaman zaman teknolojiden arınmak ve mesela internetin ya da cep telefonunun olmadığı o eski günlere bir nevi nostaljik yolculuk yapmak iyi gelebilir.

Peki teknoloji detoksu nedir ve nasıl yapılır? İşiniz, okulunuz, akademik hayatınız teknolojiye bağlı olabilir. Detoksa akşam sosyal medya platformlarında sadece yapacak bir aktivite bulmadığınız için harcadığınız vakitlerden başlayın. Telefonunuzun bildirimlerini kapatın. Bir plan dahilinde ilerleyin. İş ve akademik hayat gibi gerçekten teknolojiye ihtiyaç duyacağınız saatleri ve telefonunuz için “alo desin yeter” saatlerini belirleyin. Tabi bu notları bir uygulama yerine gerçek kağıt kalem ile tutun.

HAYATIN AKIP GİTTİĞİNİ FARK EDİN

Yemek yerken video izlemek yerine ailenizle, arkadaşlarınızla sohbet edin. Yalnızsanız bir parka gidip yemeğinizi orada insanları ve akıp giden hayatı izleyerek yiyin.

HOBİ EDİNİN

Önemli unsurlardan biri de teknoloji olmadan kendini eğlendirecek bir aktivite bulmak. Bir hobi edinin mesela. Enstrüman çalmayı, bir el sanatını öğrenebilir, spor yapabilir, puzzle’dan harika tablolar oluşturabilirsiniz.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx