Buffett Ukrayna’ya 800 milyon dolar verecek

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin üzerinden iki yıl geçti. Bu süre zarfında birçok ülke Ukrayna’ya yardımda bulundu.

ABD’li milyarder yatırımcı ve Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett’ın büyük oğlu Howard Buffett, Ukrayna’ya yardımda öne çıkan isimlerden biri.

Howard Buffett, Ukrayna’ya 521 milyon dolar ABD doları yardımda bulundu. Bu yardımla Ukrayna’nın en güçlü müttefiklerinden biri haline geldi.

Insider’ın haberine göre Buffett, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy öven sözler sarf etti. “Dünyada öne çıkıp Zelenskiy’nin yaptığını yapabilecek çok az insan var. Onun oldukça muhteşem bir adam olduğunu düşünüyorum” dedi.

Buffett, 2024 yılı sonuna kadar Ukrayna’ya en az 800 milyon dolar yardım sağlayacak. Bu devasa katkı, şu ana kadar çoğu ülkenin Ukrayna’ya yaptığı insani yardımın toplamından daha fazla olacak.

Buffett’ın vakfı, Ukrayna’da tarımsal altyapının yeniden canlandırılmasına, çatışmalardan etkilenen sivil bölgelere yardım edilmesine, parçalanan pencerelerin değiştirilmesine, mayın temizleme çalışmalarının kolaylaştırılmasına ve güvenlik yetkilileri ve sağlık tesisleri için hayati önem taşıyan ekipmanların sağlanmasına yardımcı oluyor.

Buffett, “Dünya şu anda Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesinden öncesine göre daha az güvenli ve eğer Putin Ukrayna’da başarılı olursa çok daha az güvenli olacak. Ve açıkçası Zelenskiy bunu görüyor ve Ukrayna’daki insanlar da bunu yaşıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx