Antalya’da yılbaşı bereketi

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili, AA’ya, ilçedeki yaklaşık 600 turistik tesisin yüzde 10 kadarının açık olduğunu söyledi.

Yaz döneminin geçen sezonlara göre daha iyi geçtiğini belirten Sil, “Bu sezon 2019’un üzerinde misafir sayısına ulaşıldı. Kış döneminde doluluk oranımız açık otellerde yüzde 50-70 arasında değişiyor. Yılbaşında ise açık olan tesislerimizde doluluk yüzde 90’a yaklaşıyor.” dedi.

Sili, kış aylarında Alanya’yı daha çok Alman turistlerin tercih ettiğini, Polonya ve İngiltere gibi daha çok yaz sezonunda talep gösteren ülke vatandaşlarının da tatil için bölgeye geldiğini ifade etti.

Beklentilerinin “kış dönemi” denilen 4-5 aylık zamanda daha çok tesisin hizmet vermesi olduğunu dile getiren Sili, özellikle sağlık, spor ve kültür turizmine ilişkin projelerle açık otel sayısının arttırılmaya çalışıldığını kaydetti.

Sili, bu çalışmaların gelecek yıllarda semeresini göreceklerine inandıklarını vurguladı.

Alanya’yı havasının tatil için uygun ve ekonomik olması dolayısıyla yabancıların tercih ettiğine dikkati çeken Sili, “Misafir sayısı yaz dönemine göre azalsa da kışın zarar etmeyecek şekilde tesislerimiz açık kalıyor. Kış döneminde ağırlıklı olarak daha küçük ölçekteki şehir merkezindeki tesislerimiz açık oluyor. Tesisleri kapatmayarak personellerimizi daha çok tutmak için çabalıyoruz. Şehir merkezine uzak olan tesislerimizin bir kısmının da açık olduğunu gözlemliyoruz.” diye konuştu.

Sili, Alanya’nın Türkiye’nin en önemli destinasyonları arasında olduğuna işaret ederek, 2024 için beklentilerin arttığını söyledi.

Ortalama 4-5 milyon turistin tatil için geldiği ilçede konaklamaların ortalama 7-9 gün olduğuna aktaran Sili, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görünen data ve ön rezervasyonlarla gelecek yılın 2023’ten daha iyi olabileceğini söyleyebiliriz. Genel olarak 2024’ün daha iyi geçeceğini umut ediyoruz. Yaz döneminde yüksek rakamlara ulaşıyoruz ama bunun 12 aya yaymak çok önemli. Bacasız sanayi olan bu sektörün, Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam etmesi noktasında çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

YILBAŞI PAKETİ ALARAK TATİLE GELİYORLAR

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdeniz Bölgesi Temsilcisi Şükrü Cimrin ise özellikle yabancı konukların yılbaşı paketi alarak tatile geldiğini belirterek, “Yurt dışından talep var. Almanya, Rusya, İskandinav ülkeleri başta geliyor. Doluluk bu günlerde yüksek olacak.” dedi.

2024 yılı beklentileriyle ilgili de bilgi veren Cimrin, 2023 yılında 4 milyon turist ağırladıklarını, bu rakamın 2024’te artmasını beklediklerini vurguladı.

Cimrin, Alanya’da gelecek yıl nisanda sezonu açacaklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx