Almanya’nın ‘ekonomik süper güç’ statüsü tehdit altında

Almanya ekonomisi küresel ekonomik dalgalanmaların ve iç dinamiklerin oluşturduğu büyük zorluklarla karşı karşıya. Dünyanın en gelişmiş sanayilerinden birine ev sahipliği yapan ülke, küresel sorunlar, Berlin’deki politik belirsizlikler, yaşlanan iş gücü gibi büyük sorunlarla boğuşuyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinin rekabet gücü sarsılırken ülkenin imalat sektörü de Rusya’dan gelen ucuz doğalgazın kesilmesi gibi etkenler nedeniyle adeta can çekişiyor. Alman sanayisinin karşılaştığı bu çok boyutlu sorunlar ise ülkenin ekonomik yapıtaşlarını temelden sarsıyor.

ALMAN SANAYİSİ SARSILIYOR

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde imalat üretimi 2017’den bu yana düşüş eğiliminde ve rekabet gücü aşındıkça düşüş hızlanıyor.

Bloomberg’te yer alan analize göre, Almanya’nın sanayi makinesinin temelleri son yıllarda domino taşları gibi yıkılıyor. ABD Avrupa’dan uzaklaşıyor ve iklim yatırımları için transatlantik müttefikleriyle rekabet etmeye çalışıyor.

Bununla birlikte Çin daha büyük bir rakip haline geliyor ve artık Alman mallarının en büyük alıcısı değil. Bazı imalatçılar için son darbe ise büyük miktarlarda ucuz Rus doğalgazının sona ermesi…

Öte yandan 2022’nin yaz aylarında yaşanan enerji krizi de düşüşte önemli bir etken oldu. Karne uygulaması gibi kötü senaryolardan kaçınılmış olsa da, fiyatlar diğer ekonomilere göre daha yüksek kalmaya devam ediyor. Bu dahalihazırda yüksek olan maliyetlere ekleniyor.

DEV SANAYİ KURULUŞLARI PERSONEL AZALTIYOR

Almanya’nın ucuz Rus gazını kaybetmesinden en çok etkilenen sektörlerden biri, kimya sanayi. VCI Endüstri Birliği tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, temiz hidrojene geçiş konusu hala belirsizliğini korurken, neredeyse her 10 şirketten biri üretim süreçlerini kalıcı olarak durdurmayı planlıyor. Yakın zamanda Avrupa’nın en büyük kimya üreticisi BASF SE 2 bin 600 kişiyi işten çıkarırken Lanxess AG personel sayısını yüzde 7 oranında azaltıyor.

Bir zamanların sanayi devi Mannesmann’ın bir parçası olan Vallourec SACA’nın boru fabrikasındaki kapanış ve yüzlerce personelin iflası da Alman sanayicilerin içinde olduğu durumun önemli göstergelerinden birisi.

Güneş paneli üreticileri de devlet destekli Çinli rakipleriyle rekabet etmekte zorlandıkları için faaliyetlerini durduran ve personel azaltan sektörlerden biri. CEO Detlef Neuhaus, Dresden merkezli Solarwatt GmbH’nin şimdiden işgücünün yüzde 10’unu azalttığını ve durum bu yıl düzelmezse üretimini yurtdışına taşıyabileceğini belirtti.

EĞİTİM SİSTEMİ ALARM VERİYOR

Bir zamanlar Almanya’nın güçlü yönlerinden biri olan eğitim sistemi de kamu hizmetlerine uzun süredir yatırım yapılmaması nedeniyle eski gücünde değil. Ifo araştırma enstitüsü, azalan matematik becerilerinin yüzyılın sonuna kadar ekonomiye yaklaşık 14 trilyon Euro’ya (15 trilyon Dolar) mal olacağını tahmin etti.

Kökleri 1800’lerin sonlarına kadar uzanan üretim makineleri tedarikçisi GEA Group AG’nin İcra Kurulu Başkanı Stefan Klebert, “Dürüst olmam gerekirse çok fazla umut yok. Bu trendi durdurabileceğimizden gerçekten emin değilim. Birçok şeyin çok hızlı bir şekilde değişmesi gerekecek” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx