Yerli çipte ‘Kırmık’ atılımı

Posted by

Küresel çip krizi tüm süratiyle devam ederken, geçtiğimiz günlerde yaşanan Tayvan-Çin tansiyonu telaşları daha da artırdı. Tayvan’ın çip üretiminin yüzde 65’ini karşılaması münasebetiyle uzmanlar, bu bölgede yaşanacak bir tansiyonun dünyayı önemli bir krize sürükleyeceğinin altını çiziyor. 

Bilgisayarlardan akıllı telefonlara, uçaklardan elektrikli araçlara kadar birçok aygıt ve teknoloji temelini oluşturan mikroçiplerin üretimi için birçok ülke de pazardaki Asya egemenliğine alternatif olmak için kolları sıvadı. 

ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülke pazarın muhtaçlığını karşılamak için altyapı çalışmaları yürütüyor. Türkiye’de son devirde savunma sanayi başta olmak üzere ortaya koyduğu yerli ve milli ürünlere bir yenisini daha eklemeyi başardı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un geçen hafta Kayseri’de müjdelediği yerli çip muştusu için birinci önemli adım atıldı. 

İLK YERLİ ÇİP 2-3 YIL İÇİNDE HAZIR

Türkiye’de yerli çip çalışmalarıyla bilinen ve ASELSAN başta olmak üzere birçok kurumla iş birliği yapan YongaTek Microelectronics’in CEO’su Ali Baran Milliyet gazetesine kıymetli açıklamalarda bulundu. Çip üretimi konusunda atılacak adımların epeyce değerli olduğunu Baran mevzuyla ilgili, “Türkiye ismine yapılan bu açıklama çok heyecan verici fakat bu biraz vakit alan bir süreç. Altyapı kurma çalışmaları, çeşitli yatırımlarla birlikte bugün bu kararı aldığınızda üretim sınırından birinci çipin çıkması için 2 ila 3 yıllık bir mühlet geçmesi gerekiyor” dedi.

Çip teknolojisinin gündelik hayata 1980’li yıllardan itibaren girmeye başladığını lisana getiren Baran, bu süreçte tasarım, araştırma ve geliştirme sürecinin ABD’de yapıldığını, üretimin ise Asya’da gerçekleştirildiğini tabir etti. Baran ayrıcı bugün çip pazarının hacmini 500 ila 600 milyar dolarlık bir kapasiteye ulaştığını belirtti.

OYUNUN KURALLARI YİNE YAZILACAK

Üretimin büyük oranda Asya bölgesinde gerçekleşmesinin potansiyel kriz durumlarında tüm dünyayı etkileyeceğini vurgulayan Baran, “Yakın vakitte yaşanan Tayvan-Çin tansiyonuna bakalım. Bu kriz önümüzdeki devirde büyürse yaşanacakları kolay bir kriz olarak tanımlayamayız. Bu tüm dünyayı etkileyecek ve oyunun kurallarının yine oluşturulacağı bir sonuç doğurur” dedi.

YERLİ ÇİP’İN GLOBAL PAZARA GİRMESİ BEYAZ EŞYALARLA ENTAGRASYONA BAĞLI

Türkiye’nin çip üretimi konusunda geç kaldığını vurgulayan Baran, son devirde yaşanan gelişmelerin umut verici olduğunu belirterek kelamlarına şöyle devam etti: 

“İhracatımızın kıymetli bir kısmını bu kalemler oluşturuyor. Beyaz eşya üretiminde Avrupa ile yarışan birçok markamız var. Sorumuzun yanıtı da burada gizli. Biz şayet üretimimizi bu bölümlere entegre edebilirsek o vakit global pazara girebileceğimize inanıyoruz. Yani kendi pazarımızı doyurursak dünya pazarına da girmiş olacağız. Yerli şirketlerimizi yerli çipe yönlendirecek adımlar atılırsa bu işte kıymetli bir oyuncu olabileceğimize inancım tam.”

MALEZYA MODELİ ÖRNEK ALINMALI

Küresel teknoloji markalarının Avrupa’da kıymetli yatırımlar yaptığına dikkat çeken Ali Baran, “Büyük oyuncuların da Türkiye’ye davet edilmesi ilerleme açısından çok kritik bir ehemmiyete sahip” dedi.

Malezya modelini örnek gösteren. “Malezya bugün kıymetli üreticilerden birisi ve kıssasını motamot bu halde oluşturdu. Birinci evvel büyük üreticileri ülkelerine çekecek bir yer hazırladılar. Bu halde yaparsak yerli fabrikalarımızla pazarı domine edip bir çip üretim üssüne dönüşebiliriz” ifadelerini kullandı.  

‘KIRMIK’ SERİ ÜRETİME HAZIRLANIYOR

Türkiye’de yerli çip üretimi için değerli adımlar atıldığını belirten Ali Baran, yerli şirketlerin memleketler arası konsorsiyumlara dahil olarak bu alandaki gelişmeleri takip ettiğini ve bu tecrübelerin yerli çipe aktarılacağını belirtti.

Baran, “Biz YongaTek Microelectronics şirketini kurarken yerli ve ulusal çip üretimine talip olduk. Bu amaçla Türkiye’de birinci kere ‘Kırmık’ platformunu ürettik. Bu şu demek: Biz savunma sanayi ve otomotiv kesimi başta olmak üzere birçok kesim tarafından kullanılacak bir çip yaptık. Bu eserimiz şu an deneysel evrede ve testleri yapılıyor. Sayın Sanayi Bakanı’mız da eserimizin tanıtımında bizimle birlikteydi” dedi. 

“Bir sonraki evrede ‘Kırmık’ manzara sürece çipini bir eser olarak yerli ve ulusal şirketlerimizin gereksinimlerine yanıt verecek formda seri üretime geçmesini hedefliyoruz. Böylelikle akıllı kent uygulamaları, otomotiv ve savunma endüstrimizde değerli bir kalem yerlileşmiş olacak.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.