Uzun saatler ve gerilimli ortam ebeleri istifaya zorluyor

Posted by

İngiltere’de rekor sayıda ebe, yaşadıkları iş gerilimi nedeniyle vazifesinden ayrıldı.

Kayıtlar, on yıl içerisinde mesleğe katılıp da ayrılanların sayısının, gebelerin ve yeni doğanların hayatlarını riske atabilecek tehlikeli bir seviyeye ulaştığını ortaya koyuyor.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, NHS Digital’in 2021/22 sayıları, hizmete katılandan yaklaşık 300 daha fazla çalışanın ebeliği terk ettiğini, 3.440 kişinin ayrıldığını ve yalnızca 3.144’ünün yeni geldiğini gösteriyor.

Verilerin tahlili, iş-yaşam istikrarı eksikliği nedeniyle 2021’de 551 ebenin de istifa ettiğini gösterdi.

Mayıs ayı için son sayılar, gebe bayanların sayısının İngiltere’de tam vakitli ebelere muadil olduğunu gösteriyor, evvelki 12 aya nazaran 551 kişi azaldı.

VARDİYALAR EN AZ 12 SAAT

İngiltere Ulusal Sıhhat Hizmetleri’ne (NHS) bağlı doğum ünitelerinde çalışan ebeler çoklukla 12 saatlik vardiyalarda çalışırlar, fakat birden fazla işçi eksikliklerini kapatmak ve hizmetlerin devam etmesini sağlamak için ek fiyat ödemeden daha uzun mühlet çalışır.

Kraliyet Ebeler Koleji (RCM), üyelerin “fiziksel ve duygusal olarak tükenmiş” olduğunu söylüyor.

Bırakan kimi ebelerin bebek sahibi bayanların güvenliğini tehdit edebileceği konusunda ikazlar var. RCM, yaklaşık 2.000 ebe badiresi olduğunu söylüyor.

Pregnant Then Screwed kampanya kümesinin CEO’su Joeli Brearley şunları söyledi: “Yeterli ebemiz yok ve sahip olduklarımız düşük fiyatlı ve fazla çalışıyorlar.”

“Bu, hükümete yıllardır tekraren iletilen bir sıkıntıdır. Bayanların ve bebeklerinin hayatlarını tehlikeye atıyor, ruh ve vücut sıhhatlerine anlatılmaz ziyanlar veriyor. Daha fazla trajedi yaşanmadan hükümetin duruma ivedilikle el atması gerekiyor” dedi.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.