Uzaylıların yaşayabileceği gezegen sistemi bulundu

Posted by

Yıllardır uzaylı hayatı arayışında olan NASA üzere kurumlar, çeşitli araçlarla Mars üzere gezegenlerde araştırma yapıyor.

Buradan toplanan örnekler ise gelecekte uzay araçlarıyla Dünya’ya taşınacak ve inceleme altına alınacak.

Uzaylıların yaşayabileceği iki gezegen

Bilim insanları, artık ise uzaylı hayatına mesken sahipliği yapıyor olabilecek, iki uzak gezegenden meydana gelen yeni bir gezegen sistemi keşfetti.

Bulunan iki gezegen, LP 890-9 isimli küçük, soğuk bir yıldızın yörüngesinde yer alıyor. Bu, benzeri biçimde ilgi cazibeli TRAPPIST-1’den sonra gezegenlere konut sahipliği yapan en soğuk ikinci yıldız olarak kayda geçti.

Sistemdeki gezegenlerden biri LP 890-9b olarak biliniyor ve Dünya’dan yalnızca yüzde 30 daha büyük. Gezegen o soğuk yıldıza o kadar yakın ki bir yıl yalnızca 2ç7 gün sürüyor.

Sistemin LP 890-9c diye isimlendirilen, büsbütün bilinmeyen öteki bir gezegeni daha var. Gezegen, birincisine emsal büyüklükte ve yıldızının etrafında dönüşünü 8.5 günde tamamlıyor.

Birmingham Üniversitesi’nde Ötegezegen Bilimi profesörü ve ikinci gezegenin keşfiyle sonuçlanan müşahedeleri planlayan Amaury Triaud, “Yaşanabilir bölge, Dünya’yla misal jeolojik ve atmosferik şartlara sahip bir gezegenin, suyun milyarlarca yıl boyunca sıvı kalmasını sağlayan bir yüzey sıcaklığına sahip olacağı kavramdır.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.