Ünlü sıhhat kuruluşu maymun çiçeğinden korunarak nasıl seks yapılacağını rehberle anlattı

Posted by

Mayıs ayının başından itibaren onlarca ülkede binlerce olayın yayılmasıyla birlikte yetkililer maymun çiçeği virüsü (monkeypox) için ikazları artırmaya başladı. Şimdi hastalığın cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığına dair net bir sonuç çıkmazken ABD’nin önde gelen sıhhat kuruluşu Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri, “Güvenli seks rehberi” hazırladı.

Genelde Afrika’nın batısında ve ortasında tespit edilen maymun çiçeği virüsü (monkeypox) son haftalarda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülke ve kıtada tespit edildi…

Baş ağrısı, yorgunluk, lenf nodüllerinin şişmesi ve kabarcık/kızarıklık oluşumu üzere semptomlarının olduğu ve kimi durumlarda ölümcül olabilen maymun çiçeği hastalığı ile ilgili incelemeler ve ihtarlar yapılmaya devam ediyor. Lakin ABD’nin önde gelen yetkili sıhhat kuruluşlarından Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri’nin (CDC) hazırladığı bir rehber gündeme bomba üzere düştü.

Halen maymun çiçeği virüsünün cinsel alaka aracılığıyla bulaşıp bulaşmadığına dair incelemeler devam ederken CDC, hastalığa yakalanan bireylere “cinsel bağa girmeyin” uyarısı yaptı. Ama kurum, cinsel ilgiye girmek isteyen maymun çiçeği hastalarının ise kimi tedbirler almasını isteyerek bir rehber hazırladı.

Sosyal medyada ve ABD medyasında “garip bir liste” olarak yorumlanan rehberde, çiftlerin “birbirlerinden uzak aralıkta mastürbasyon yapması”, “giyinik olarak cinsel bağa girilmesi” ve “lezyonların, kabarcıkların kapatılması” üzere ikazlar yer alıyor.

YAKLAŞIK 40 ÜLKEDE OLAY ÇIKTI

Hastalığın endemik halde olduğu Batı Afrika haricinde şu an yaklaşık 40 ülkede 2 binden fazla olay tespit edildi.

Vaka sayıları yüklü olarak İngiltere, İspanya, Portekiz üzere Avrupa ülkelerinde görülürken ABD’de de olay sayılarının süratle arttığına dair bilgiler geliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.