Üniversitenin 'maaşsız iş ilanı' ABD'yi karıştırdı

Üniversitenin ‘maaşsız iş ilanı’ ABD’yi karıştırdı

Posted by

ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles, Kimya ve Biyokimya Bölümü için açılan misafir doktor öğretim üyesi pozisyonun ‘maaşsız’ olduğunu açıkladı. Olay, akademide ve sosyal medyada tartışma yarattı.

İlanda, “Başvuru sahipleri, bu pozisyon için herhangi bir maaş ödenmeyeceğini bilmelidir” ifadeleri yer aldı.

Eleştirilerin ardından yayından kaldırıldı

Eleştirilerin ardından yayından kaldırılan ilanda özgeçmiş, önyazı, araştırma bildirimi, öğretim bildirimi ve referansların yer aldığı mektup da isteniyordu.

Georgetown Üniversitesi’nden virolog Angela Rasmussen, ilanı paylaşıp şöyle yazdı:

Çalışmalarınız için para almaktan bıkmış, doktorasını bitirmiş bir akademisyen misiniz? Maaşlardan ve sağlık hizmetlerinden nefret mi ediyorsunuz? Bütün bir ders yüküyle tamamen maaşsız bir iş için başvuru yapmaya istekli misiniz? UCLA Kimya ve Biyokimya Bölümü’nün sizin için boş bir pozisyonu var.

‘Bu ilan bir şaka mı?’

Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde görev yapan tarih profesörü Brooke Newman, “Bu ilan bir şaka mı?” diye sordu.

Eleştiri yağmuruna tutulan Kimya ve Biyokimya Bölümü, konu hakkında bugün bir açıklama yaptı.

Özür dilendi

“İlandaki talihsiz ifadeler endişeye yol açtı. Bu endişeler topluluğumuzun pek çok üyesi tarafından dile getirildi. Bundan dolayı özür dileriz” denilen açıklamada, okulun akademisyenlere adil bir maaş vermeyi taahhüt ettiği söylendi.

Bölüm, ilandaki gibi işlerin akademi camiasında yaygın olduğunu savunurken, dersi veren kişinin hizmetinin karşılığının deneyimle orantılı bir şekilde ve eşitlik gözetilerek sağlandığı öne sürüldü.

Açıklamada, kişilerin başka kaynaklardan maaş aldığı ve hibeye başvurmak, hibe almaya devam etmek ya da araştırma yapmak için okulla resmi bir bağlantının gerektiği durumlarda maaşsız pozisyonların açılabildiği vurgulandı.

Tartışmalar bitmedi

Pek çok kişi, yapılan açıklamayı anlamadığını söyleyerek tepki göstermeyi sürdürdü. Claire McKinley adlı bir akademisyen, “O zaman neden ilanın neden dışarıya açık olduğunu anlamadım. Ya da UCLA’de çalışmak bir gereklilikse bu neden belirtilmedi?” dedi.

Bilkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Öğr. Burak Ülgüt, “Ders vermesi için bir şekilde araştırmacı/doktora sonrası araştırmacı bulmaya çalışıyorlar gibi görünüyor. Bir kişinin, herhangi bir ek ücret ödemeden mevcut işinin yanında ders vermesini beklemek yine de komik” diye konuştu.

Adrese teslim ilan düşüncesi

İlanın adrese teslim açıldığını düşünenler de oldu: “Bir kişinin sadece eğlence için maaş almadan ders vermek istediğine iddiaya girerim. Ancak bunu resmileştirmek için ilan açmaları gerekiyordu.”

Bazı kişiler, bu durumun yaygınlığını ortaya koydu. Tıp ve kısaca STEM olarak bilinen bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik bölümlerinde görev yapan kişilerin, maaş ve araştırma için dışarıda finansman aradığı yazıldı.(Independent Türkçe)

ABD’deki etkinlikte silahla ateş açıldı: 1 ölü, 24 yaralı

ABD’de Kovid-19: Can kaybı 971 bini aştı

Kaliforniya’da okul çocuklarına aşı zorunluluğu

Kaliforniya’da 10 bin dönümlük alanı kül etmekle suçlanıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.