Ulusal Eğitim Bakanı Özer: Son 20 yılda öğretmenlerimizin sayısı inanılmaz arttı

Posted by

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Tarih Kültür ve Medeniyet Şuuru seminerlerinin 3.’sü düzenlendi.

Bir otelin konferans salonunda düzenlenen programa katılan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, burada Anadolu lisesi yöneticileriyle bir ortaya geldi.

Burada bir konuşma yapan Bakan Özer, son 20 yılda öğretmenlerin sayısının arttığını söyledi.

Özer, 500 bin civarında öğretmenden 1.2 milyon öğretmene gelindiğini bu öğretmenlerin 500 bin iken yüzde 40’ı bayan öğretmen olduğunu bugün 1.2 milyon öğretmenin yüzde 60’ı bayan öğretmene ulaşıldığını belirtti.

Özer, 5 yaştaki okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranı 2000’li yıllarda yüzde 11 iken bugün bu oranın yüzde 93’e çıktığını söz etti.

Özer, 2000’li yıllardan evvel eğitime erişimdeki en kıymetli manilerden bir adedinin başörtüsü yasakları olduğunu, başörtüsü yasaklarından ötürü bilhassa yüksek öğretim evresindeki bayanların yurtdışına gittiklerini lisana getirdi.

“Son 20 yılda öğretmenlerimizin sayısı inanılmaz arttı”

Türkiye’deki tüm okul yöneticilerini bir defa İstanbul’a getireceğini lisana getiren Bakan Özer, şunları söyledi:

“Mütevazi başlangıçla başlamış olduğumuz bu yolda artık 3.’sünü düzenlemekten Anadolu lisesi yöneticilerimizle bir ortaya gelmekten nitekim büyük memnunluk duyuyorum. Öncelikle fen liseleriyle başladık. Türkiye’deki tüm fen liseleri ve yöneticilerimizi İstanbul’da ağırladık. Bugün de Anadolu lisesi yöneticilerini topladık. Bu adımlarla İstanbul’da yönetici akademisini kurduk. Artık Türkiye’deki tüm okul yöneticilerimizi okul öncesinden ilkokula, ortaokula, liseye kadar 100 binin üzerindeki tüm yöneticilerimizi bir kere İstanbul’a getireceğiz. Öteki hiçbir vilayette düzenlemeyeceğiz bu Tarih Kültür ve Medeniyet Şuuru seminerini zira siz kıymetli değerli hocalarımızın kesinlikle İstanbul’a gelmesi lazım. Son 20 yılda iki boyutlu bir olumlu düzgünleşme süreci kaydettik. Birisi eğitimin tüm kademelerinde bu memleketin evlatlarının eğitime erişimi kolaylaştı. 5 yaştaki okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranı 2000’li yıllarda yüzde 11’di. Bugün bu oran yüzde 93’e çıktı. Orta öğretimde yüzde 44 olan okullaşma oranı yüzde 94’e çıktı. Yüksek öğretimde yüzde 14 olan net okullaşma oranı yüzde 48’in üzerine çıktı. Ne demek 2000’li yıllardan evvel eğitime erişimdeki en değerli pürüzlerden bir tanesi başörtüsü yasakları bu ülke bunu çok süratli unuttu. Başörtüsü yasaklarından ötürü bilhassa yüksek öğretim evresindeki gençlerimiz, bayanlarımız yurtdışına gitti. O da imkanı olanlar gitti. Oburu kat sayı uygulaması. İmam hatip liselerinin mesleksel eğitimin önünü kesmek için akademik olarak başarılı öğrencileri bu 12 okul çeşidinden uzaklaştırmak için katsayı uygulaması 1999 yılında yürürlüğe girdi. 2012 yılına kadar bu uygulandı. Bu da bu devir kaldırıldı. Başörtülü öğretmenlerin öğretmenlik yapabilme imkanı bu devir getirildi. Öğrencilere seçmeli ders olarak Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin hayatı, dini bilgiler dersleri bu periyot konuldu. Yani bu devir iki boyutlu güzelleşmenin gerçekleştiği devir oldu. Son 20 yılda öğretmenlerimizin sayısı inanılmaz arttı. 500 bin civarında öğretmenden 1.2 milyon öğretmene geldik. Bu öğretmenlerin 500 bin iken yüzde 40’ı bayan öğretmenlerken bugün 1.2 milyon öğretmenin yüzde 60’ı bayan öğretmen. Bugün sıklıkla ’bu ülkenin başarılı insanları çok yetenekli insanları ülkeyi terk ediyormuş’ algısı oluşturup beyin göçüyle ilgili konuşanlar, dün o bayanlarımız yurt dışına giderken ’beyin göçü oluyor Türk milleti dikkat edin bu başörtüsü yasağından vazgeçmesi lazım’ diye hiç konuştular mı.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.