Türkiye’de bir birinci: Fındık müzesi

Posted by

Fındığın verimli üretilmesini ve fındıktan katma paha elde edilmesini sağlamak için Ordu’da çeşitli projeler hayata geçiren Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler, fındık müzesi ile de fındığın klâsik kıssasını gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlıyor. Lider Güler’in teşebbüsleri ile müzeye dönüştürülen tarihi konakta fındığın bahçeden tüketiciye ulaşıncaya kadar ki kuvvetli seyahati ziyaretçilere adım adım aktarılıyor.

TARİHİ KONAK MÜZEYE DÖNÜŞTÜ

Ordu’nun Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi’ndeki tarihi üç katlı Kahraman Sağra Konağı, Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler’in teşebbüsleri ile evvel restore edildi. Yöre halkının dayanağı ile fındık tarımında kullanılan eşyaların da bir ortaya getirilmesiyle tarihi konak, fındık müzesi olarak kullanılmaya başladı.

HER AYRINTI BULUNUYOR

Fındığın güçlü seyahatinin malzemelerle hikayeleştirildiği müzeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere fındığın dikiminden üretimine, hasat sürecinden işlenmesi ve nakliyesine kadarki süreci aktarılıyor. Ziyaretçiler her evreyi bu müzede adım adım görme imkânı bulurken fındık hakkında da ayrıntılı bilgiler edinebiliyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi bu müze ile fındığın klasik omurdaki yerinin gelecek jenerasyonlara aktarılması amaçlanıyor.

Müze haftanın her günü ziyaretçilere açık

Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi’nde bulunan Kahraman Sağra Fındık Müzesi hafta içi 08.00 ile 17.00, hafta sonu ise 09.00 ile 18.00 saatleri ortasında ziyaretçilere açık oluyor. Müzeye girişler ise fiyatsız yapılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.