Tunceli’de sıcaklık 40 dereceyi buldu: Munzur ve Pülümür çayları doldu

Posted by

Tunceli el değmemiş doğal güzellikleriyle bölgenin turizm alanlarının başında geliyor.

Kent, son yılların en sıcak yazlarından birini yaşıyor. Termometrelerin 40 dereceyi gösterdiği kentte sıcaktan bunalan Tuncelililer, tatil için kente gelen yerli ve yabancı turistler kar sularıyla beslendiği için soğuk suya ve doğal kuma sahip olan Munzur ve Pülümür çayı kıyısında tabiatla iç içe olan doğal plajları doldurdu.

Dünyanın her yerinden ziyaretçi akınına uğruyor

Özellikle Almanya, Fransa, İngiltere ve kente komşu olan Elazığ, Erzincan, Diyarbakır’dan gelenler meşe ağaçları ile dağların ortasından süzülen berrak Munzur ve Pülümür çaylarında serinliyor.

Suya girenlerin kimileri tehlikeye aldırış etmeden yüksekten buz üzere soğuk suya atlarken, bazıları de şezlonglarda güneşlenmeyi tercih etti.

“Her yıl geliyorum”

Tatil için Fransa’dan Türkiye’ye gelen ve Ovacık yolu üzerinde Munzur Vadisi Ulusal Parkı girişinde yer alan Kemerbel mevkinde suya girerek serinleyen Fatma Piya Yoltay, Antalya, Marmaris yahut Muğla yerine Tunceli’yi tercih ettiğini belirterek, “Burası benim hoş memleketim, burayı çok seviyorum. Munzur suyu çok pak ve buz üzere. İnsan yaz aylarında üşüyor resmen. Tabiatı, havası pak. O yüzden her yıl yaz aylarında geliyorum” dedi.

“Suyu buz üzere ve insanı dinç tutuyor”

Erzincan’dan gelen Ümit Çılgın ise, “Her yıl Marmaris, Antalya ve Bodrum’da tatil yapıyorduk lakin bu yıl Tunceli’yi tercih ettik. Suyu buz üzere ve insanı dinç tutuyor. Şu an sıcaklık 40 dereceyi gösteriyor lakin suya bir sefer girip çıkıyorsun insanı eksi derecelere kadar düşürüyor sanki” diye konuştu.

Valilik uyardı

DHA’nın aktardığına nazaran sıcak havanın tesirini artırarak devam etmesi beklenirken, Valilik, bilhassa boğulma hadiselerine karşı ikazda bulundu. Valilik açıklamasında, “Ovacık ve Pülümür çaylarımızın debilerinin yüksek olması ve akıntı suratının fazla olması; boğulma olaylarının sık yaşanmasına sebep olmaktadır. Vatandaşlarımızın boğulma olaylarına karşı dikkatli ve önlemli olmaları kıymet arz etmektedir. Mümkün boğulma hadiselerinin önüne geçmek için Ovacık ve Pülümür vadilerimizde tesisleşmenin olduğu alanlar dışında yüzmeyelim” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.