TTB, 100 bin imzayı Sıhhat Bakanlığı’na teslim etti

Posted by

ANKARA – Türk Tabipleri Birliği (TTB), “Emek Bizim Kelam Bizim, Sağlıklı Bir Gelecek Ellerimizde” aksiyon süreci kapsamında 17 Nisan 2022’de başlattığı “Sağlığımız İçin Doktorlara Kulak Verin!” başlıklı imza kampanyasında toplanan birinci 100 bin imzayı Sıhhat Bakanlığı’na teslim etti.

İmzaların teslimi ve basın açıklaması için Sıhhat Bakanlığı’nın ana kapısına giden TTB Merkez Kurulu üyelerine polis müdahale etti. Polisin müdahalesinin akabinde tabipler açıklamasını bakanlığın kent hastanesi kapısı önünde yaptı.

‘MÜCADELEYE DEVAM EDİYORUZ’

Açıklamada birinci kelamı TTB Merkez Kurulu üyesi Dr. Onur Naci Karahancı aldı. Sıhhat sistemindeki çöküşü görmezden gelmeye çalışan bakanlığın, kapısı önüne gelen doktorları polise sürdürmesini asla unutmayacaklarını söyleyen Karahancı, “Biz haklarımızı da çok yeterli biliyoruz, bu hukuksuz uygulamaların hesapsız kalmayacağını da biliyoruz. Haklarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

TTB Merkez Kurulu Lideri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, en başından beri inançlı çalışma ortamlarında, teminatlı çalışma şartlarında, nitelikli bir sıhhat hizmeti vermek istediklerini ancak iktidarın doktorları, sıhhat işçilerini, sıhhat emek meslek örgütlerini düşmanlaştırdığını tabir etti. TTB’nin imza kampanyası için belirlediği 10 acil talebi sıralayan Korur Fincancı şöyle devam etti: “Mardin’de olduğu üzere, bu siyasetlerle sıhhatin olamayacağının siyasi otoriteye söylememiz gerekiyor. Biz tüm düşmanlaştırma eforlarına rağmen toplum ile buluşmayı başardık. Sıhhat hakkımızı kazanacağımız kesinlikle zira vazgeçmiyoruz. Daima birlikte uğraşa devam ediyoruz.”

Açıklamanın akabinde “Sağlığımız İçin Doktorlara Kulak Verin!” başlıklı imza kampanyasında toplanan birinci 100 bin imza, TTB Merkez Kurulu Lideri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı tarafından Sıhhat Bakanlığı’na teslim edildi.

TTB’nin 10 acil talebi şu formda sıralandı:

1. Sıhhat sisteminin temelini esirgeyici sıhhat hizmetleri oluşturmalıdır!
2. Beş dakikada sıhhat olmaz!
3. Şehir-şirket hastaneleri siyasetinden vazgeçilmelidir!
4. Sıhhate ayrılan bütçe artırılmalıdır!
5. Tesirli bir sıhhatte şiddet yasası çıkarılmalıdır!
6. COVID-19 meslek hastalığı sayılmalıdır!
7. Sıhhat sisteminin eksikliklerinin sorumluluğu sıhhat çalışanlarına yıkılamaz!
8. Doktorlar üzerindeki baskılara son verilmelidir!
9. Tıp ve tıpta uzmanlık eğitiminde nitelik öncelikli olmalıdır!
10. Tabiplerin örgütlenmesi ve haklarını savunmasının önündeki mahzurlar kalkmalı! (DUVAR)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.