TEMSA “İhracatın Şampiyonları” listesinde

Posted by

TEMSA açıklamasına nazaran, Türkiye ihracatının 16 yıldır üst üste başkan kesimi olan otomotiv sanayisinde 2021 yılının şampiyon firmaları aşikâr oldu. Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgileri baz alınarak gerçekleştirilen “İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde, Türkiye’nin önde gelen otobüs ve midibüs üreticilerinden TEMSA, 2021 yılındaki başarılı performansıyla birlikte, gümüş kategoride mükafatın sahibi oldu. Ödül, OİB Lideri Baran Çelik ve OİB İdare Heyeti Üyesi Altan Murat Taşdelen tarafından TEMSA Üst Yöneticisi (CEO) Tolga Kaan Doğancıoğlu’na takdim edildi.

Geçen yıl dünyanın 18 farklı ülkesine, Adana’da yerli imkanlarla ürettiği eserlerin satışını gerçekleştiren TEMSA, ihracatını da bir evvelki yıla nazaran yüzde 144 artırmayı başardı. Global iktisatta yaşanan tüm zorluklara karşın, 2021 yılını da yüzde 122 üzere kıymetli bir büyüme sayısıyla tamamlayan TEMSA, bu yıl yeni satışlar ve teslimlerle birlikte ihracat odaklı büyümesine devam etmeyi hedefliyor.

“İhracatımızın yüzde 6’sı elektrikli araçlardan geliyor”

Açıklamada mevzuya ait görüşlerine yer verilen TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu, TEMSA’nın, esaslı tarihinde bu usul mükafatları sayısız defa kazandığını, ihracat kelam konusu olduğunda otomotiv kesimine her daim öncülük etmiş bir marka oluğunu belirtti.

TEMSA’nın artık de teknoloji ve inovasyonla güçlendirdiği bu pozisyonunu elektrikli araçlarla pekiştirdiğini vurgulayan Doğancıoğlu, şunları kaydetti:

“Bugün İsveç, Çekya, ABD, İspanya üzere çok değerli ülkelerde TEMSA’nın elektrikli otobüsleri yollara çıkmış durumda. Elektrikli otobüs ihracatımızın ünite kilogram pahasının Türkiye’nin ihracat ortalamasının yaklaşık 25-30 katı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, TEMSA’nın bu seferberlikte bayraktarlık yapmasının, Türkiye iktisadı için de çok kıymetli bir adım olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar dünyada 70’e yakın ülkeye yaklaşık 15 bin araç ihracatı gerçekleştiren TEMSA olarak önümüzdeki periyotta bir yandan pazar çeşitlendirmemizi sürdürürken, bir yandan da elektrifikasyon konusundaki tahlillerimizi genişleteceğiz. İhracatımızın şu an yüzde 6’sı bu sıfır emisyonlu elektrikli araçlardan geliyor. Bunu çok daha üst düzeylere taşımayı, 2025 yılında da toplam otobüs hacmimizin yarısından fazlasını elektrikli araçlardan karşılamayı planlıyoruz.”

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.