TBMM’de bayana ve sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ait kanun teklifi görüşülecek

Posted by

Haftalık çalışmasına 10 Mayıs Salı başlayacak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Türk Ceza Kanunu ve Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ele alınacak.

Bayan cinayetine ağırlaştırılmış müebbet mahpus verilebilecek

Teklife nazaran, taammüden öldürme kabahatinin bayana karşı işlenmesi halinde ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verilecek.

Düzgün hal indirimi yapılmayacak

Failin salt indirim almaya yönelik kılık ve kıyafetine ihtimam göstermesi, grup elbise giymesi, kravat takması üzere duruşmadaki biçimi tavır ve davranışları, takdiri indirim nedeni olarak dikkate alınmayacak. Israrlı takip olarak nitelendirilen fiiller kabahat olacak.

Bayana ve sağlıkçılara şiddet katalog hatası olacak

Bayana ve sıhhat çalışanlarına karşı işlenen taammüden yaralama hataları tutuklamaya ait katalog cürümler ortasına alınacak.

Taammüden yaralama cürmünün, vücut yahut ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan şahsa karşı işlenmesi ya da canavarca hisle işlenmesi halleri de katalog hata olacak.

Kurullarda görüşlecek kanun teklifleri

TBMM’deki ihtisas kurulları da gündemlerindeki kanun tekliflerini ele alacak.
Sanayi, Ticaret, Güç, Olağan Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu, çarşamba günü AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız başkanlığında toplanacak. Komitede İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Vazifeleri Hakkında Kanun ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Teklife nazaran, ihracatçı birliklerinin ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin (TİM) genel sekreter ve genel sekreter yardımcılıklarına 30 gün içinde atama yapılmaması halinde Ticaret Bakanlığınca resen atama yapılabilecek.

İhracatçı birliklerinin yedek akçelerine aktarılan meblağın Ticaret Bakanlığınca belirlenecek ölçüsü, İhracatı Geliştirme AŞ sermayesine eklenecek.

KİT Kurulu kontrolleri

KİT Kurulu, kontrol programını sürdürecek. Komite, salı günü Türkiye Petrolleri Anonim İştiraki Genel Müdürlüğü, çarşamba günü Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ, perşembe günü de Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ Genel Müdürlüğü ve bağlı iştirakleri ile Türk Reasürans AŞ’nin 2019-2020 yılı hesaplarını inceleyecek.

Bu ortada TBMM’de siyasi partilerin haftalık düzenledikleri küme toplantıları da yapılacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.