Sokaktaki köpekleri gaye gösteren ‘Havrita’ uygulamasının sözcüsü: ‘Uygulamaya kısa bir orta verdik’

Posted by

‘Havrita‘ isimli uygulamaya yansılar büyüyor. Uygulamada köpeklerin işaretlendiğini ve öldürüldüğünü söyleyen hayvanseverler toplumsal medyada ‘Havrita kapatılsın’ kampanyası başlattı.

Bunun üzerine site sahibi bugün itibariyle siteye yeni girişlerin durdurulduğunu bildirerek, ‘Kısa bir orta verdik’ notu paylaştı.

Havrita-Başıboş Köpek Haritası‘nın sözcüsü Avukat İhtilal Koçak, “Arkadaşımız büsbütün güzel niyetle, başıboş köpeklerin refahı ve insanların da başıboş köpekler nedeniyle ziyan görmemesi için siteyi oluşturmuş. Garip iftiralar ortaya çıkınca bir orta verme kararı aldı. Sitede erişim pürüzü yok, sitenin kendi sahibi büsbütün durdurdu. Zira, arka niyetli bireylerin gidip hem işaretleme yapıp, sonra da orada canice katliam yapabileceklerini düşündüğümüz için kısa bir orta verdik. Bunun sorumluları ortaya çıksın. Sitede şu an eski akın hadiseleri duruyor, yeni giriş yapılmıyor. 3 imgeyle bu haber pompalandı. Kimse araştırmadan çabucak paylaşmaya başladı. Ağzından köpükler saçılan yavru köpek olayı 2017 yılında meydana geldi, birçok haber kanalı ve toplumsal medyada var. Bir başka olay, asılmış bir köpek imgesi. Bu da 2022 mart ayında Akyaka’da olmuş. Bir başkası yerde uzanmış ıslak bir köpek bu da barınağa sel basması sonucu olan bir olay. Hepsi 11 Mayıs 2022’den evvel gerçekleşmiş olaylara ait görüntüler” dedi.

‘HAVRİTA’NIN SAHİBİ BEN DEĞİLİM’

Uygulama hakkında yaptığı açıklamaların akabinde kendisine karşı da linç kampanyası başlatıldığını söyleyen Koçak, linç kampanyası başlatanlar hakkında şikayetçi olacağını belirtti.

“Havrita’nın sahibi ben değilim” diyen Koçak, “Köpekten korktuğum için Havrita diye bir site kurdurmadım. Bu ülkede başıboş köpek sorunu var, şu anda bu linç tam da yerini buldu. Başıboş köpek meselesinden ötürü beşerler ölüyor, çocuklar ölüyor. Parçalanarak köpek tarafından yenilen çocuklar var. Biz hayvanları seviyoruz, korumak zorundayız fakat biz insanları da seviyoruz. İnsanların da yaşama hakkı var. Erişim mahzuru müracaatında bulanacaklar, bulunsunlar. Daha evvel de bulunuldu. Daha evvel o müracaatlar reddedildiği için bu kampanya başlatıldı. Ben hakkımdaki hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum. Havrita’da bir kusur varsa düzeltilebilir. Havrita’dan evvel de bu ülkede köpekler zehirleniyordu, hatta belediyeler eliyle zehirleniyordu. Maddede değişiklik yapıldı, hayvanlar yeniden korunamadı. Yapılan değişiklik yeni bir rant kapısı oluşturdu” sözlerini kullandı.

‘SİTEYİ KURAN KİŞİ BU DURUMDAN ÖTÜRÜ ÇOK ÜZGÜN’

Hukuki haklarını kullanacağını söyleyen Koçak, “Bu olayı başlatan kişi Twitter’da oda açıp konuşurken, ona diyorlar ki, ‘Bize verdin ve paylaştırdın, biz de paylaştık. Bu olaylar eskiymiş Havrita ile ilgisi yokmuş’ dediklerinde, ‘İsterse 10 yıl evvel olsun köpek zehirlenmiş mi? Zehirlenmiş. Biz bunu Havrita için kullanırız, linç başlattık. Berbat mü oldu?’ diye ses kayıtları var. Ben kendi adıma yasal haklarımı kullanacağım. Siteyi kuran kişi bu durumdan ötürü çok üzgün, o büsbütün âlâ niyetle vefat eden çocuklar ve sömürülen hayvanlar için bu işe girmiş kişi. Bu uygulamada bireyler giriş yaptıktan sonra bildirimler belediyeye yapılıyor. Belediyenin gelip olaya müdahale etmesi gerek, buradan da bir kamuoyu oluşturup 5199 sayılı kanunun insan hakları ve refahı temelli değiştirilmesini istiyoruz” diye konuştu. 

CHP MEVZUYU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Son günlerde kamuoyunda ve hayvanseverler tarafından büyük reaksiyon toplayan Havrita uygulamasını CHP Meclis gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına bir soru önergesi verdi.

Antmen, önergesinde sokak köpeklerinin harita üzerinde yerini gösteren internet uygulaması Havrita’nın, hayvanları maksat gösterdiği ve vefatlarına neden olduğunun argüman edildiğini belirterek “Türkiye’nin birtakım vilayetlerinde bu uygulama aracılığı ile bulunan köpeklerin zehirlendiğine dair imajlar basında yer almıştır. Havrita uygulamasında sokak köpeklerinin işaretlenmesi sonrası sokak hayvanlarının ölümlerinin arttığı belirtilmektedir. Bahsi geçen uygulama aracılığı ile hayvanları besleyen adreslerin ve şahısların de herkese açık biçimde yayınlandığı görülmüştür. Burada yalnızca hayvanları değil; hayvan severleri de riske atabilecek, tehlikeye sokabilecek durumlar gözlenmektedir” dedi.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şu halde:

  • “Havrita isimli uygulama hangi tarihte kullanıma açılmıştır? Bu uygulama ile işaretlenen köpek sayısı kaçtır? Bu köpekler hangi vilayetlerde işaretlenmiştir? Bahsi geçen uygulamada hayvan besleyen kaç adres ve kişi işaretlenmiştir?
  • “Havrita uygulaması üzerinden işaretlenen köpeklerden kaçı öldürülmüştür? Bu köpeklerin öldürülme hali nedir? Köpekleri öldüren kişi ya da bireylerin kaçı yakalanmıştır? Bahsi geçen bu bireylerin akıbeti nedir?
  • “Havrita uygulaması üzerinden işaretlenen adreslere yapılan rastgele bir taarruz yahut tehdit bulunmakta mıdır? Emniyet ünitelerinin bahisle ilgili olarak aldıkları şikayet sayısı nedir? Bu şikayetler hangi vilayetlerde yapılmıştır?
  • “Uygulamanın kapatılması ve sokak hayvanları ile; hayvanseverlerin can güvenliğinin korunması için bakanlık olarak ne cins teşebbüslerde bulunacaksınız?”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.