Söğütlüçeşme gar projesinden 108 adet ticari alan için onay çıktı

Posted by

2019 yılında gündeme gelen ve kamuoyunun reaksiyonunu çeken İstanbul’un ana ulaşım sınırları metrobüs, Marmaray ve Yüksek Süratli Tren’in (YHT) kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme istasyonu gar projesi için bir adım daha atıldı. Proje için çevresel tesir değerlendirmesinin gerekli olmadığına karar verildi. “AVM görünümlü gar” tenkitlerine neden olan projede 21 bin metrekarelik inşaatın 18 bin metrekaresine 108 adet ticari alan inşa edilecek. 2 bin 995 metrekareye de YHT istasyonu yapılacak.

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan “Söğütlüçeşme Yüksek Süratli Tren (YHT) İstasyonuna Ek Peron, Ray Çizgisi, Dayanak Üniteleri ve Ticari Alanlar” projesi için geçtiğimiz ay yapılan Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu karara bağlandı. İstanbul Valiliği “çevresel tesir değerlendirmesi gerekli değildir” kararı verdi.

Kadıköylülerin yansısı çeken AVM tipi gar projesinin planları daha evvel iptal edilmiş ve proje için o devirde yapılan ÇED müracaatında da tıpkı karar çıkmıştı. Proje, iptal kararları ve yansılar nedeniyle birkaç kere değiştirilmişti. Proje kapsamında AVM yapılmayacağı açıklansa da gündemdeki son projede alana 108 adet ticari alan, ortak kullanım alanı, sanat ve kültür alanı yapılması planlanıyor.

RAY ÇİZGİSİ VE PERON EKLENECEK

Projenin tanıtım evrakında, mevcut istasyonda Marmaray ile YHT’nin tıpkı demiryolu sınır ve peronlarını kullanmasının karışıklık yarattığı belirtildi. Tren çizgisi ile peron ortasında 40 cm yükseklik farkı olması güvenlik riski oluşturduğu, engelli erişimi ve bagaj taşımaları için geliş gidişlerde platform kullanılmasını gerektirdiği kaydedildi. Bu nedenle 600 metre  uzunluğunda viyadük ray çizgisi ve bu ray çizgisinin üzerine 200 metre uzunluğunda peron ekleneceği açıklandı.

21 BİN 936 METREKARE İNŞAAT

Proje alanındaki parseller TCDD, İBB ve Maliye hazinesine ilişkin. Projenin son haline nazaran çalışma 40 bin 688 metrekarelik alanda yapılacak ve toplam inşaat alanı 21 bin 936 metrekare olacak. 18 bin 941 metrekareye 108 adet ticari alan, 2 bin 995 metrekareye de YHT istasyonu ve takviye üniteleri yapılacak.

Yapılar bir ya da iki katlı hafif çelik yapılar olarak planlandı. Ticari alanların büyük bir kısmı atıl durumdaki viyadüklerin altında yer alacak.  Proje kapsamında hiçbir alanda bodrum kat yapılmayacak. Yeşil alan için 14 bin metrekare ayrıldı. 4 bin 661 metrekarelik alanda da 169 araçlık açık otopark yapılacak.

PROJE MALİYETİ YÜKSELDİ

Önce 193 milyon TL olarak açıklanan projenin maliyeti, 393 milyon 412 bin 525 TL’ye çıkmış durumda.  Viyadük tren ve peron inşaatı için 66 milyon 515 bin TL, YHT hizmet binası ve hayat merkezi için 137 milyon 288 bin TL, yer güzelleştirme, etraf düzenlemesi, altyapı işleri için de 189 milyon 608 bin TL maliyet hesaplandı.

SAĞLIKSIZ AĞAÇLAR TAŞINACAK

Tanıtım projesinde alanın etrafındaki yeşil alanların atıl durumda olduğu halkın erişimine kapalı olduğu belirtilerek şu bilgiler verildi:

“Proje alanında bulunan ağaçların 19 adedi kuru durumda olduğu ve 33 adetinin ise sıhhatsiz durumda olduğu gözlemlenmiştir. Yapılacak etraf düzenlemesi ve peyzaj çalışmaları ile bakımsız kalmış yeşil alan halkın kullanımına açılacak ve bölgedeki yeşil alan varlığı arttırılacaktır.

Planlanan proje kapsamında mevcut durumda sıhhatsiz olan ağaçlar alandan çıkarılacak, taşınmaya kıymet durumda olan ağaçlar ise projede saha içinde yahut saha dışında kullanılacaktır. Böylelikle proje alanı içerisindeki yeşil alan varlığı azaltılmayacak bilakis arttırılmaya yönelik çalışmalar yapılacaktır.”

KAP’A BİLDİRİMDE BULUNDU

Proje için Akfen Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş., KAP’a (Kamu Aydınlatma Platformu) geçtiğimiz nisan ayında 2 farklı bildirimde bulunmuştu. Birinci bildiriminde “İştirakimiz Fıratcan İnşaat Ticaret ve Turizm A.Ş.’nin toplam 20 milyon EUR bedelli Söğütlüçeşme Projesi yatırımındaki Yüksek Süratli Tren Viyadüğü inşaatına bu ay içinde (Nisan) başlanacaktır.

Söğütlüçeşme’yi bir kültür, sanat ve yiyecek-içecek merkezi haline getirmeyi planlayan Şirketimiz proje ile ilgili olarak, bulunduğu kentin en uygunlarını tek bir çatı altında bir ortaya getiren, yiyecek ve kültür pazarı konsepti ile Miami, New York, Boston, Chicago, Montreal, Lizbon ve Dubai olmak üzere dünyada 7 kentte faaliyet gösteren TimeOut Market ile potansiyel bir işbirliği yapmak üzere saklılık mukavelesi imzalamış olup görüşmelere başlamıştır” açıklaması yapmıştı.

Çalışmaların başladığının duyurulmasının akabinde gelen reaksiyonlar üzerine tekrar bildirimde bulunan şirket, proje kapsamında AVM yapılacağı istikametindeki tezleri yalanlayarak “AVM yapılacağı savları ve bu haberlerde kullanılan eski projeye ilişkin fotoğraflar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu alana katiyetle AVM yapılmayacaktır” denilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.