Sivrisinek ısırıklarından korunmak için bu dört rengi giymeyin!

Posted by

Sivrisineklerin ısırmak için koku duyularını kullandıkları biliniyordu. Lakin, İngiltere merkezli Nature mecmuasında yayınlanan araştırma, sivrisineklerin ısırmak için görme yetilerini de kullandığını ve bilhassa dört renge ilgi duyduklarını ortaya koydu.

Araştırmada, sivrisineklerin bilhassa dört renge gittiği bulundu. Bu renkler kırmızı, camgöbeği, turuncu ve siyah olarak kayıtlara geçti. Sivrisineklerin potansiyel bir av ile bağlı muhakkak renkleri ve görsel desenleri aradığı ve onlara hakikat yöneldiği ortaya çıktı.

Uzak durdukları renkler de var

Araştırma, sivrisineklerin görsel olarak bu renklere çekildiğini gösteriyor ve bilhassa sivrisineklerin daha hassas olduğu güçlü bir dalga uzunluğu yayan kırmızıyı sevdiğini ortaya koydu.

Öte yandan sivrisineklerin yeşil, mavi, mor ve beyazı görmezden geldikleri ortaya çıkyı. Bu nedenle ilkbahar ve yaz aylarında bu tıp renkleri tercih etmek sizi sivrisineklerden koruyabilir.

Cilt, giydiğiniz renkten bağımsız olarak doğal olarak kırmızı dalga yayar. Lakin yeşil, mavi, mor ve beyaz renk sivrisineklerin cildiniz üzerindeki tesirini en aza indirecektir.

Sadece renk yolu ile sivrisineklerden büsbütün kurtulmak maalesef mümkün değil. Sivrisinekleri çeken üç ana durum vardır; nefesiniz, teriniz ve cilt sıcaklığınız. Bu çalışmada dördüncü bir durumun herkesin cildinde de bulunan kırmızı renk olduğu ortaya çıktı. Cilt rengi ne olursa olsun, herekes güçlü bir kırmızı dalga yayar.

Sivrisineklerin ısırması nasıl önlenir?

Birçok çalışma sivrisineklerin kandaki şeker ölçüsüne hassas olmadığını, lakin cilt sıcaklığı ve bilhassa beden kokuları tarafından çekildiklerini göstermiştir. Cilt kokusu,çeşitli hormonal durumlarla ilişkilidir. Bu yemekle, ter ölçüsüyle, parfüm kullanımıyla ve her şeyden evvel cildin bakteriyel bileşimiyle belirlenir. Ayrıyeten gebe bayanların salgıladıkları hormonlar nedeniyle daha fazla ısırıldığı bilinmektedir.

Basit kollayıcı tedbirler alabilirsiniz:

– Kolları ve bacakları kapatan bol ve kalın giysiler giyin. Zira sivrisinekler ince kumaşlardan ısırabilir. Sıcaklık müsaade veriyorsa çorap giyin.

– Sivrisinekleri çeken koyu ve parlak renklerden kaçının.

– Konutunuzun yakınında muhtemel tüm dingin su kaynaklarından kaçının.

– Sivrisinekler beden kokuları tarafından çekildikleri için ferdî hijyen kurallarına uyun.

– Pencere kenarına fesleğen, nane yahut sardunya koyarak sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıyeten limon otu yağı, lavanta yahut okaliptüs yağları da tedbire için kullanılabilir.

– Balkonda yahut yatak odasında düşük bölümlü bir vantilatör kullanılması sivrisineklerin uçmasını, bir odaya girmesini ve düzgün hareket etmesini mahzurlar.

– Giysiler için eczanelerde satılan kovucuları kullanabilirsiniz.

– Ciltte de kovucu eserler kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.