Sınır dışı kararı: 4 AB ülkesi 40'tan fazla diplomat!

Sınır dışı kararı: 4 AB ülkesi 40’tan fazla diplomat!

Posted by

Hollanda, Belçika, İrlanda ve Çekya, casusluk faaliyetinde bulundukları ve güvenlik tehdidi oluşturdukları gerekçesiyle ülkelerinde görevli çok sayıda Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Sınır dışı kararı, Hollanda ve Belçika’daki istihbarat birimlerinin elde ettiği bilgilere dayanarak alındı.

Hollanda, Lahey Büyükelçiliği’ndeki 17 Rus diplomatın, Belçika da, Brüksel ve Anvers’te görevli 21 Rus diplomatın 2 hafta içinde ülkelerini terk etmesini istedi. Hollanda istihbarat servislerine göre, Lahey’de görevli 17 kişi istihbarat subayı olarak gizli faaliyette bulunuyordu.

Hollanda Dışişleri Bakanı, “Bu insanları kartvizitlerinde diplomat yazıyor ama aslında tamamen farklı bir şey yapıyorlar” ifadesini kullandı. İddia edilen faaliyetlere ilişkin ise ayrıntı verilmedi.

Hollanda ve Belçika’yı, Çekya ve İrlanda takip etti.

İrlanda Başbakanı, milletvekillerine yaptığı açıklamada, istihbarat yetkililerinden güvenlik tavsiyesi aldıktan sonra 4 Rus diplomatı sınır dışı etme kararının alındığını duyurdu.

Çekya ise durumu, “Müttefiklerimizle birlikte Avrupa Birliği’ndeki Rus istihbarat varlığını azaltıyoruz” ifadeleriyle açıkladı.

Toplamda sınır dışı kararı çıkarılan Rus diplomat sayısının 40’tan fazla olduğu belirtiliyor.

Daha önce de ABD, Polonya, Bulgaristan, Slovakya, Estonya, Letonya, Litvanya ve Karadağ, Rus istihbarat görevlilerini sınır dışı etmişti.

Rusya, Belçika’nın sınır dışı kararına karşılık verecek

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.