Sadettin Saran’dan ‘imam hatip’ isyanı: ‘Derhal bilimi temel alan A’dan Z’ye ıslahat yapılsın’

Posted by

Saran Group İdare Heyeti Lideri Sadettin Saran, Ulusal Eğitim Bakanlığı’na ivedilikle bilimi temel alan bir ıslahat yapılmasına vurgu yaptı. 

Saran’ın imam hatip ile ilgili kelamları ise toplumsal medyada gündem oldu.

Saran’ın açıklamaları şöyle:

“Geçenlerde lise ve üniversiteler için giriş imtihanı yapıldı. Ve malesef eğitimde durumumuz çok makûs. Bakın Güney Afrika’da bir üniversitenin kapısında şöyle müellif: Bir milletin yok edilmesi için bombalar, füzeler kural değildir. Eğitim kalitesini düşürmek kafidir. Aileler bu gidişatı görüyorlar aslında. Çocukları için çaresizce kaliteli eğitim bulmaya çalışıyorlar.

İmam Hatip Liseleri’nin sayısı daima artırılıyor fakat öğrenci sayısı neredeyse hiç artmıyor. Meslek liselerine, teknik liselere, Anadolu ve Fen Liseleri’ne ilgi bir epey artmasına karşın oralarda zıddı, okul sayısı azaltılıyor. Bir öbür tehlike de kız çocuklarının okullaşma oranında yüzde 6’dan daha fazla düşüş var.

O yüzden buradan sesleniyorum: Ulusal Eğitim’de ivedilikle, derhal bilimi temel alan A’dan Z’ye ıslahat yapılsın. İnanın biz Türkiye olarak iktisadımızı de düzeltiliriz, milletlerarası meseleleri da çözeriz, her şeyi başarabiliriz. Fakat eğitim sistemimiz iflas ederse ülke de iflas eder!”  

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Saran’ın kendi Instagram hesabından paylaştığı görüntü kısa vakitte toplumsal medya kullanıcıları tarafından beğeni ve yorum aldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.