Rusya, Kiev çevresindeki güçlerinin bir kısmını kaydırdı

Rusya, Kiev çevresindeki güçlerinin bir kısmını kaydırdı

Posted by

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Kiev’in çevresine konuşlandırdığı kuvvetlerinden bazılarının Belarus’a doğru çekildiğini söyledi.

Kirby, “Son 24 saat içinde Rusya’nın Kiev çevresine konuşlandırdığı askerlerinin ve taktik taburlarının küçük bir kısmını kaydırmaya başladığını gördük. Yaklaşık yüzde 20’sini.” dedi.

Çekilen güçlerin geldikleri üslere dönmediklerini belirten Kirby, “Ruslar gerilimi düşürme konusunda samimi ise bunu iddia ediyorlar, o çekilen askerleri kendi garnizonlarına gönderirlerdi. Ama bunu yapmıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü, bahsi geçen yüzde 20’lik askerin Gostomel civarından çekildiğini belirtirken, bazı Rus güçlerinin Çernobil civarından da çekilmeye başladığını gördüklerini kaydetti.

Rus ordusunun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i askeri operasyonlar konusunda yanlış yönlendirdiği iddiasına da yanıt veren Kirby, bu iddialarla hem fikir olduklarını ancak bu konuda istihbarat detaylarına girmeyeceğini söyledi.

Çin: Taraf olmayanlar zarar görebilir

 

Rusya’dan geçici ateşkes açıklaması

 

İsrail Başbakanı’ndan sivillere “Silah taşıyın” çağrısı

 

Beyaz Saray: Putin, Ukrayna savaşı konusunda yanlış yönlendiriliyor

 

ABD’den Ukrayna’ya 500 milyon dolarlık bütçe yardımı

 

Rusya’nın Kiev planı farklıymış

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.