Rus saldırıları Mariupol'de yoğunlaştı

Rus saldırıları Mariupol’de yoğunlaştı

Posted by

Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları Azak Denizi’ne kıyısı olan stratejik Mariupol şehrinde yoğunlaştı. Ukrayna ordusunun günlerdir savunmaya devam ettiği şehir, ağır silahlarla Rus birlikleri tarafından vuruluyor.

Ağır silahlarla yapılan saldırılar nedeniyle şehir, harabeye dönmüş durumda. Şehirdeki çok sayıda sivil, haftalardır sığınaklarda yaşıyor. Sivillerin tahliyesi için kurulan insani koridorların işlememesi nedeniyle iki ülke birbirini suçluyor.

Ukrayna’nın Azak Denizi ile kıyısı kalmadı

Bir süre önce yine Azak Denizi’ne kıyısı olan liman şehirlerinden Berdyansk’tan sonra Mariupol’ün kıyı kesimlerinin de Rusların eline geçmesiyle Ukrayna’nın Azak Denizi ile kıyısı kalmadı. Ancak Rusya, Ukrayna ordusunu şehirden çıkaramadı. Moskova yönetimi, uzun zamandır tamamen ele geçiremediği Mariupol için yerel yöneticilere şehri terk etme, askerlere ise silahları bırakmaları için süre koydu. Kiev yönetimi, buna savaşacakları mesajıyla cevap verdi.

Şehrin stratejik konumu çok önemli

Mariupol, coğrafi konum itibarıyla stratejik ve ekonomik önem taşıyor. Donetsk bölgesinin en büyük şehirlerinden biri olan Mariupol’de Azak Denizi’nin en büyük ve donanımlı limanı bulunuyor.

Limandaki derin rıhtımlar nakliyecilik açısından önemli imkanlar sağlıyor. Rusya’nın Azak Denizi’ndeki diğer limanlarının kapasitesi, bu liman ile kıyaslandığında sınırlı kalıyor.

Karadeniz’e Ukrayna’nın açılan önemli kapılarından biri olan Mariupol’ün Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım ile yakın mesafesi de dikkat çekiyor. Bu limandan Donbas bölgesi ve Kırım arasındaki deniz taşımacılığı ve sevkiyat süresi önemli ölçüde azalıyor.

‘Ayrılıkçılar, Azak Denizi’ne ulaşmış olacak’

Diğer yandan Rus ordusunun şehri tamamen alması Mariupol ile Rusya yanlısı ayrılıkçıların elindeki Luhansk ve Donetsk şehirleri kara yoluyla birbirine bağlanmış olacak. Aynı zamanda Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Azak Denizi’ne ulaşmış olacak.

Kırım’ın kuzeyindeki Herson’un da Rusların elinde olduğu düşünüldüğünde, Rusya Mariupol’ün alınmasıyla yasa dışı ilhak edilen Kırım ile Kerç köprüsü dışında bir kara yolu bağlantısı daha kurmuş olacak.

Mariupol’ün düşmesi durumunda Rusya, Azak Denizi’ni bir iç deniz gibi kullanabilecek, Kırım Yarımadası’yla karadan bağlantı kuracak.

Maiupol önemli bir sanayi merkezi

Mariupol, stratejik öneminin yanı sıra Ukrayna’da önemli bir sanayi merkezi. Önemli metalürji işletmelerinin yoğun olduğu şehirdeki bazı demir-çelik şirketleri, Ukrayna için stratejik önem taşıyor. Bu yüzden bu şehrin ele geçirilmesi halinde sözde ayrılıkçı yönetimler için ciddi gelir kaynağı sağlanmış olacak.

400 kişi enkaz altında: Ruslar Mariupol’de okulu bombaladı!

Mariupol’de 1300 kişiyi kurtarmak için zamana karşı yarış

İtalya, Mariupol Tiyatrosu’nu yeniden inşa edecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.