Rize-Artvin Havalimanı Erdoğan ve Aliyev’in iştirakiyle açılıyor

Posted by

İhale ve imal süreci tartışma konusu olan Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in iştirakiyle açılıyor.

Çay bardağı biçimindeki kulesiyle gündem olan Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy’deki havalimanın temeli, 3 Nisan 2017’de atıldı. Deniz dolgusu üzerine yapılan projede 2 milyon 800 bin metrekarelik deniz dolgusu, 100 milyon ton taş kullanılarak tamamlandı. Türkiye’nin yüzölçümünü değiştiren havalimanının yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen havalimanının altyapı çalışmaları 1 milyar 78 milyon liraya mal oldu.

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen 2’nci, dünyanın ise 5‘inci havalimanı olma özelliğini taşıyan Rize-Artvin Havalimanı 32 bin metrekare terminal binası ve öteki takviye binaları ile birlikte toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alandan oluşuyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Rize-Artvin Havalimanı için düzenlediği üç ihale için harcadığı paranın toplamı 2 milyar 80 milyon TL’yi buluyor. Bakanlık, birinci ihaleyi Cengiz İnşaat ile Aga Güç’ün kurduğu iştirake verilmişti. Sonradan düzenlenen “ilave işler inşaatı” ihalesi ise 369 milyon 800 bin liraya AK Parti eski Rize Milletvekili Abdülkadir Kart’ın sahibi olduğu Asl İnşaat’a verilmişti. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.