Perakendeciler de kiralara hudut istiyor

Posted by

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Lideri Sinan Öncel, konuttakine misal bir biçimde işyeri kiralarındaki artışa da hudut getirilmesini talep etti.

Konut kiralarında artış oranının bir yıl mühletle yüzde 25’i aşamamasına ait karardan sonra perakendecilerden de işyeri kiralarına hudut konulması istikametinde bir talep geldi.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Lideri Sinan Öncel, “Her türlü mal ve hizmetin maliyetindeki artış er yahut geç fiyatlara yansıyor. Vergi kolaylıkları ile mülk sahiplerini mağdur etmeyecek formda işyeri kiralarına da üst hudut getirilirse en azından maliyet kalemlerinden birindeki artış frenlenmiş olacağı için TÜFE’nin dizginlenmesine çok değerli bir katkı yapacağına inanıyorum” dedi.

‘ER YA DA GEÇ FİYATLARA YANSIYOR’

Konut kiralarındaki artışa üst hudut getiren yasal düzenleme TBMM’de kabul edilmişti. Buna nazaran, konutlarda bir yıl mühletle yüzde 25’in üzerinde kira artışı yapılamayacak.

“Biz misal bir hududun işyerleri de dahil tüm kiralar için gerekli olduğunu son haftalarda her platformda anlatmaya çalışıyoruz” diyen Öncel, “Kira perakende bölümü için en değerli maliyet kalemlerinden birini oluşturuyor. Her türlü mal ve hizmetin maliyetindeki artış, er yahut geç fiyatlara yansıyor dolayısı ile enflasyon artıyor” dedi.

“İşyeri kiralarına üst hudut getirilirse en azından maliyet kalemlerinden birindeki artış frenlenmiş olacak” diyen Öncel, ‘AVM’lerde bir türlü şeffaflaşamayan ve maliyetlere direkt yansıyan genel masraflarla ilgili yönetmeliğin’ de perakende kesiminin beklentileri doğrultusunda tamamlanarak bir an evvel yürürlüğe girmesini beklediklerini kelamlarına ekledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.