NASA’dan şeffaflık hamlesi: UFO sorularına ilk yanıtları verdiler

T24 Dış Haberler

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dün kamuoyuna yaptığı açıklamada son yıllarda yaklaşık 800 tanımlanamayan uçan nesne (UFO) gördüklerini ancak yapılan araştırmalarda yalnızca küçük bir bölümünün gerçekten “tanımlanamayan nesne” olduğunu söyledi.

BBC’de yer alan habere göre, NASA’nın geçen yıl UFO’lara ilişkin araştırmalar yaptığı panelin ilk kamuoyu açıklaması dün gerçekleşti. Toplantıda konuşan ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Anomali Çözüm Ofisi Direktörü Sean Kirkpatrick, “Her ay 50 ila 100 arası rapor alıyoruz.” dedi. Kirkpatrick, sisteme giren anomalilerin yalnızca yüzde 2 ila 5’inin “gerçekten anormal” olduğunu söyledi. 

Pentagon’un 2021 yılında hazırladığı bir rapor askeri pilotların 2014’ten bu yana gördüğü 144 nesnenin biri dışında hiçbirinin ne olduğunun anlaşılmadığı belirtildi. Yetkililer bu nesnelerin “dünya dışı” olduğu seçeneğini göz ardı etmediklerini belirtti.

Kirkpatirck, gizlilik endişeleri nedeniyle NASA’nın soruşturmalarının sınırlandığın belirtti. 

Mikrodalgalar ve optik ilüzyonlar

UFO bağlantılı veri toplamanın oldukça zor olduğunu ve çoğu zaman yanlış anlaşılmalar olabileceğini söyleyen uzmanlar geçmişte araştırmacıların Avustralya’da tespit ettiği radyo dalgalarından bahsetti. NASA Tanımlanamayan Anormal Olaylar ekibinin başındaki David Spergel, “Radyo dalgalarının oldukça garip bir yapısı vardı. İnsanlar ne olduğunu anlayamıyorlardı. Bir gün öğle yemeği vaktinde çoğunun bir arada göründüğünü farkettiler” dedi. Spergel’in anlattığına göre, araştırmacıların öğle yemeğinde yemeklerini ısıtmak için kullandıkları mikrodalganın kullandıkları hassas aletleri etkilediğini, bu nedenle dalgalar oluştuğunu fark ettiler. 

NASA’nın dün gerçekleştirdiği toplantı, uzun yıllar sonra UFO’lar konusunda daha şeffaf bir araştırma süreci yürüteceklerinin bir göstergesi olarak değerlendirildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir