Müzikçi Gülşen tutuklanarak cezaevine gönderildi

Posted by

Şarkıcı Gülşen’in geçtiğimiz nisan ayında verdiği bir konserde imam hatiplilere yönelik kelamları reaksiyonlara neden oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, müzikçi Gülşen Bayraktar Çolakoğlu hakkında, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” cürmünden resen soruşturma başlattı.

TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Savcılığın talimatı üzerine polis takımları harekete geçti. Gülşen, kelam konusu soruşturma kapsamında polis gruplarınca gözaltına alındı. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirilen Gülşen, savcılık süreçlerinin akabinde tutuklanma talebiyle Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlik, şüphelinin üzerine atılı bulunan ”halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” hatasını işlediği konusunda kuvvetli hata kuşkusunun varlığını, gösterir somut kanıtların mevcut olması, hatanın yasal alt ve üst hududu dikkate alındığında isimli denetim kararlarının yetersiz kalacağının anlaşılması, bu manada tutuklama önleminin daha uygun ve orantılı olacağını kıymetlendirerek şüphelinin tutuklanmasına karar verdi.

Gülşen, Bakırköy Kapalı Bayan Cezeevi’ne gönderildi.

Gülşen tutuklanarak Bakırköy Cezaevi’ne gönderildi.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Suçlamayı kabul etmeyen Gülşen, savcılığa verdiği sözünde, olaya mevzu kelamların 30 Nisan 2022’de Ataşehir konserinde geçtiğini belirterek, “Ben 25 yıllık sanatçıyım. Müzisyen çalışma arkadaşlarım var. Bu kümeyle birlikte konserlerde sahne alırım. Takımımda klavye müzisyeni olarak yer alan Miraç isimli arkadaşımın lakabı ‘imam’dır. Ayrıyeten arkadaşlarla kendi ortamızda ‘aptal, salak, sapık’ olarak şakalaşırız. Talihsizlik olarak bu iki söz bir ortaya gelmiştir. Arkadaşımız imam hatipte okumamıştır. Kümede tüm arkadaşlarımın lakabı mevcuttur. Bu konuşma, bu diyalog, konserin hatırlamadığım bir etabında, muhtemelen bir müzik ortasında Miraç ile ortamızda geçen bir konuşmadır. Orkestrama, ‘Beni seyircilerimin ortasına omuzlarınızda taşıyın’ demem üzerine, bana orkestra ortasından ‘Seni imam taşısın’ formunda karşılık gelince bahse husus konuşma Miraç ile ortamızda geçmiştir. Bu konuşma, konsere gelenlere ya da medyaya hitaben yaptığım bir konuşma değildir.” biçiminde konuştu.

Ülkesini seven, fırsat eşitliğine inanan, kimseyi ayırıp örselemeyen bir sanatçı olduğunu söyleyen kuşkulu Çolakoğlu, şöyle devam etti:

“Bu kısa imaj aylar sonra kim tarafından ne hedefle servis edildi bilemiyorum. Fakat provokatif hedefli olarak servis edildiğini düşünüyorum. Aramızdaki esprilerin bu haliyle kamuoyuna yansıması sonucu yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Ben imam hatiplileri ya da ülkemizin bir kısmını kötülemek, onlara hakaret etmek emeliyle asla bu konuşmayı yapmadım. Ülkenin tüm kıymetlerine ve hassasiyetlerine hürmetim sonsuzdur. Ayrıyeten yaşanan olayın vakitsiz bir yerde gerçekleşmesi talihsizliktir. Ben memleketimin bütünlüğünü, lisan, din, ırk hiçbir halde kategorize etmeden ülkemin bütünlüğünü ve refahını görmek için gayret ediyorum. En yakın arkadaşımla yaptığım esprinin insanları kışkırtıcı bir halde yorumlanmasını kabul etmiyorum. Ben yıllardır tanınan bir beşerim. Şu ana kadar meslek hayatımda rastgele bir kümesi yahut insanı ayırt ya da kategorize etmedim. Şakalaşmanın rastgele bir kümeye yönelik nefret içerikli olarak algılanması beni çok üzmüştür.”

Suç sürece kastı olmadığını tabir eden kuşkulu, hakkındaki suçlamayı kabul etmedi.

SOSYAL MEDYADAN ÖZÜR DİLEDİ

Gülşen, adliyeye sevk edilmesinin akabinde toplumsal medya hesabından açıklama yaptı.

Paylaşımında, “Söylemimden rahatsızlık duyan ve incinen herkesten özür diliyorum” diyen müzikçi, “Uzun yıllardır birlikte çalıştığım çalışma arkadaşlarım ile iş ve çalışma ortamında yapmış olduğum bir espri toplumu kutuplaştırmayı hedefleyen kimseler tarafından öne çıkarılarak yayınlanmıştır. Sözlerimin ülkemizdeki kutuplaştırmayı hedefleyen makûs niyetli kimselere gereç vermiş olmasından ötürü üzgünüm. İnandığım özgürlüğü savunurken, eleştirdiğim radikal uca kendimin savrulduğunu görüyorum. Görüntüdeki söylemimden rahatsızlık duyan ve incinen herkesten özür diliyorum. Daha diğer bir lisan bulmalıydım; bulacağım.” tabirlerini kullandı.

Gülşen Çolakoğlu’nun avukatı Emek Emre

GÜLŞEN’İN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Gülşen Çolakoğlu’nun avukatı Emek Emre, müvekkilinin tutuklanmasının akabinde adliye meydanında açıklama yaptı.

Sabahtan beri toplumsal medya ile çeşitli mecralarda bahisle ilgili birçok haber yapıldığını söz eden Emre, çok üzücü bir sonuçla müvekkilinin tutuklandığını söyledi.

Avukat Emre, “Ailesi, kendisi, hepimiz çok üzgünüz. Burada müvekkilim Gülşen hepimiz üzere bir Türk vatandaşı. Türkiye bir hukuk devleti. Müvekkilim kanunların kendisi için de adil ve eşit bir halde uygulanmasını bekler. Kanaatimizce müvekkilimizin işlemiş olduğu bir cürüm bulunmamaktadır. Teknik bir bilgi olacak lakin Türk Ceza Kanunu 216. unsurda tarifli kabahatten kendisi aleyhinde soruşturma başlatıldı. Bu hatanın alt ve üst hudutlarına baktığımızda tutuklama önlemi çok uygunsuz olmuştur. İnanıyoruz ki bu adap ve yasaya muhalif olan karar, itiraz sonucunda kaldırılacaktır.” formunda konuştu.

Yarın sabah karara itiraz edeceklerini söyleyen avukat Emre, Gülşen’in pek güçlü durumda olduğunu ve bu türlü bir karar çıkmasını beklemediğini aktardı.

GÜLŞEN’E ARKA ARDA TEPKİLER

Şarkıcı Gülşen’e; AK Parti, Diyanet ve kabineden de yansılar geldi.

ÇELİK: NEFRET ÜRETMEK BİR SANAT KOLU DEĞİL

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik “Nefret üretmek bir sanat kısmı değildir. Nefret yaymak bir sanatçı faaliyeti değildir” dedi.

Çelik şöyle devam etti:

”Toplumun belli bir bölümünü ‘sapıklık’ savı ile amaç almak ve Türkiye’yi ayrıştırmaya çalışmak nefret kabahatidir ve insanlık ayıbıdır. Bu çarpık zihniyetin mazide kaldığını düşünüyorduk. Fakat farklı kisveler altında sürdüğünü görüyoruz. Bu nefret zihniyeti ülkemizde asla taban bulamaz. Nefrete karşı insanlık kıymetlerini savunmaya devam edeceğiz. İnsanlık onuru her türlü nefretin üstündedir.”

KURTULMUŞ: AŞAĞILAYICI VE DÜŞMANLAŞTIRICI TABİRLER KULLANMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da “Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz İmam Hatip Liselerine karşı ortaya konulan nefret telaffuzunu esefle kınıyorum” bildirisini paylaştı.

Kurtulmuş, ”aşağılayıcı ve düşmanlaştırıcı tabirler kullanmanın kimsenin haddi olmadığını” söyledi.

ERBAŞ: KABUL EDİLEMEZ, ŞİDDETLE KINIYORUM

Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş da, Gülşen’in açıklamasına reaksiyon gösterdi.

Erbaş şöyle konuştu:

“En güç vakitlerinde bile milletimizin sahip çıkıp bağrına bastığı, hayra çağırmak, düzgünlüğü yaymak ve berbatlığı ortadan kaldırmak için kurulan ve 70 yıldır bu gayeye lider olan imam hatip okullarına ve mensuplarına hakaret edilmesi kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum.”

BAKAN BOZDAĞ: İMAM HATİPLİLERE KARŞI ÇAĞ DIŞI ZİHNİYETİ ŞİDDETLE KINIYORUM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, müzikçi Gülşen’in imam hatip mensuplarına yönelik sözlerine toplumsal medyadan yaptığı açıklamayla reaksiyon gösterdi.

Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

“İmam hatip liselerine ve imam hatiplilere karşı iftira, kin, nefret ve ayrımcılık yapan, bunu da ilericilik zanneden, temelinde ilkellikten diğer hiçbir mana taşımayan bu çağ dışı zihniyeti şiddetle kınıyorum. Sanatçı kisvesi ismi altında kin, nefret ve ayrımcılık lisanı kullanarak halkın bir kısmını başka kısmına karşı tahrik etmek, sanata ve sanatkarlara da yapılmış saygısızlıktır. Hiç kimsenin halkımız ortasında kin, nefret, düşmanlık ve ayrımcılık yapma hakkı ve hürriyeti yoktur.”

BAKAN ÖZER: TOPLUMSAL BARIŞIMIZI ZEDELEYEN AYRIŞTIRICI TELAFFUZLAR ASLA KABUL EDİLEMEZ

Gülşen’e bir reaksiyon de Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den geldi.

Bakan Özer, ülkenin güzide eğitim kurumlarından imam hatip liselerine yönelik sarf edilen ayrımcı ve nefret içeren söylemi şiddetle kınadığını belirtti.

Milli birlik ve beraberliğe gölge düşüren, toplumsal barışı zedeleyen ayrıştırıcı telaffuzların kabul edilemeyeceğini vurgulayan Özer, “Bakanlık olarak gereken adımı çabucak attık ve türel süreç başlattık. Tüm sürecin yakından takipçisi olacağız” diye konuştu.

MEB: TÜZEL SÜREÇ BAŞLATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), müzikçi Gülşen’in imam hatip okulları ve mensuplarına yönelik hakaret ve iftira içeren tabirlerinden ötürü hukuksal süreç başlatıldığını bildirdi.

Şarkıcı Gülşen’in, “imam hatip liselerini itham ederek bu topluluğa yönelik hakaret ve iftira içeren kelamlarından ötürü kınandığı” belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kuruluşundan bu yana ülkenin ulusal ve manevi kıymetleriyle kuşakların yetiştiği bu kurumlara yahut rastgele bir okul cinsimize ya da bu okullarımızda eğitim gören öğrencilerimize yönelik aşağılayıcı ve ötekileştirici kelamların sarf edilmesi asla kabul edilemez. Bakanlığımızca, kelam konusu müzikçinin hakaret ve iftira içeren bu kelamlarından ötürü hukuksal süreç başlatılmıştır.”

BAKAN ERSOY: SANATÇI KİMLİĞİYLE BAĞDAŞMAZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, Gülşen’in imam hatip mensuplarına yönelik kelamlarına ait toplumsal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Sanatçı sorumluluğunun, ayrımcılığa, ötekileştirmeye, tahammülsüzlüğe sevk eden bir lisandan uzak durmayı gerektirdiğini belirten Ersoy, şunları kaydetti:

“Devletimizin güzide bir kurumunu, ulusal ve manevi değerlerimizle yetişmiş kuşaklarımızı hakaret yoluyla maksat alan kelamlar milletimizi incitmiş, vicdanlarımızı yaralamıştır. Toplumsal ayrımcılığa, ötekileştirmeye ve tahammülsüzlüğe sevk eden bu zehirli lisanı kınıyoruz.

Toplumsal barış ve huzuru tehdit etmek hiçbir vakit sanatçı kimliğiyle uyuşmaz. Nefret lisanına karşı, sanatın üniversal lisanını yüceltecek, toplumsal barış ve huzurumuzu her türlü bölücülüğe ve istismara karşı koruyacağız. Nefret lisanına inat, sevgi lisanı her daim galip gelecektir.”

CHP’Lİ ÖZEL: GAYESİNİ AŞMIŞ, ESPRİ DE OLSA TANIMLAMA YANLIŞSIZ DEĞİL

Şarkıcı Gülşen’in kelamlarına CHP’den de reaksiyon var. CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel “Maksadını aşmış bir espri, çok rahatsız edici” dedi.

Özel şöyle konuştu:

“İmam hatipler de başka okullarımız üzere hepimizin. İmam hatipler, bu memleketin evlatlarını yetiştiren, kanunla kurulmuş, CHP devrinde kurulmuş ve dinin gereklerini insanlara hakikat biçimde, devlet eliyle ve kontrolü ile öğretmek üzere kurulmuş okullardır. Hiçbir okula o yapılmaması gerektiği üzere, bu okullarla ilgili de bir espri de olsa, latife da olsa o denli tanımlama gerçek değil. Niyetini aşmış bir espri, çok rahatsız edici halde insanların kalbini kırdı, süratli bir halde telafi edileceğini ümit ediyoruz. Biz de takip edeceğiz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.