Mısır ve Yunanistan’dan Akdeniz’de ortak karar

Posted by

Mısır ve Yunanistan, Akdeniz’de ortak tatbikat düzenledi. Mısır Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, “Silahlı kuvvetlerin başka ordularla eğitim düzeyini ve uzmanlık alışverişini teşvik etme planı çerçevesinde, iki ülke kuvvetleri kuzey filo bölgesinde (Mısır’ın) deniz eğitimi gerçekleştirdi” denildi.

Tatbikata Mısır’ın “el-Moaz” korvetinin ve Yunanistan’ın “HS Ikaria” çıkarma gemisinin katıldığı belirtilen açıklamada, eğitimin iki donanmanın tecrübe alışverişinde bulunmasına ve ortak çıkarlar elde etmek için birbirlerinin yeteneklerinden öğrenmelerine imkan sağladığı ve bölgede deniz güvenliği ve istikrarının korunduğu belirtildi.

Tatbikatın, denizdeki hayati bir amacın potansiyel tehditlere karşı korunması ve deniz mayınlarının imhası da dahil olmak üzere çeşitli eğitim programlarını kapsadığı söz edildi.

Öte yandan geçtiğimiz yıl kasım ayında Yunanistan, Mısır, Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yunanistan’da ortak bir hava ve deniz tatbikatı düzenlemişti.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.