Mercedes çip krizinin devam edeceğini düşünüyor

Mercedes çip krizinin devam edeceğini düşünüyor

Posted by

Şu anda çip üreten fabrikalar durdu. Böylece neredeyse hiçbir elektronik cihaz için çip üretilemez duruma gelindi.

Akıllı telefonlardan otomobillere kadar neredeyse her alanda kullanılan çipler elektronik cihazlar için olmazsa olmaz. Bu nedenle mutlaka üretiminin düzenli bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Aksi halde birçok elektronik cihaz ile ilgili üretim sorunları yaşanabilir. Durumun farkında olan otomobil markaları şimdiden üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Toyota birçok ülkede üretime ara vermek zorunda kaldı. Bu durum adeta domino etkisi yarattı. Birçok otomobil markası çip krizi nedeniyle üretim yapamayacağını söyledi. Son kale Mercedes şirketiydi ve devrildi. Yapılan açıklamalara göre Mercedes-Benz çip krizi nedeniyle üretim yapamayacak.

Şirketin CEO’su Ola Kallenius tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa talep büyük oranda yüksek. Şu sıralar Mercedes araçlarına ciddi bir talep var. Ancak bu talebi karşılamak çip krizi nedeniyle kolay değil. Küresel çapta otomobillere karşı daha fazla ilginin olduğunu biliyoruz. Ancak kriz nedeniyle üretim az olunca bu pek birşey ifade etmiyor.

2023 yılına kadar çip krizi ortadan kalkmayabilir. Her ne kadar Tesla sadece 1 yıl içerisinde bu krizin ortadan kalkacağını düşünse bile yine de birçok otomotiv şirketi aynı görüşte değil. Muhtemelen en az 2 yıl daha bu problem yaşanmaya devam edecek. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.