MEB “Aile Okulu Projesi” başlattı: 81 vilayette uygulanacak

Posted by

Milli Eğitim Bakanlığı, velilere 8 ana başlıkta eğitimlerin verildiği “Aile Okulu Projesi” başlattı. Ailelerin, öğrenci gelişimine katkı sunacak düzeneklerle ilgili bilgilendirildikleri projeden şu ana kadar 7 pilot vilayette 32 bin kişi yararlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, toplumun temeli olan aileyi güçlendirmek için yeni bir proje başlatıldı. Aile Okulu Projesi kapsamında aile içi irtibat, çatışma ve gerilim idaresi, şuurlu ve inançlı teknoloji kullanımı, bağımlılıkla uğraş, toplumsal duygusal maharet gelişimi, akran bağları, ahlaki gelişim, sağlıklı beslenme ve fizikî aktivitelerden oluşan 8 ana başlıkta veliler, Aile Okulu’nda öğrenci oldu.

Aile Okulu Projesi kapsamındaki eğitimler Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Adana, Şanlıurfa ve Erzurum olmak üzere 7 vilayette başladı. Alanında uzman eğitimciler tarafından verilen derslerden birincisi, salgın sürecinin tesirleri devam ederken “aile içi iletişim” alanında yapılıyor. Bu derste, giderek yüzeysel hale gelen irtibatın nasıl daha nitelikli olabileceğine dair bilgi paylaşılıyor.

“Çatışma ve gerilim yönetimi” dersinde aile içinde sıkıntılarla başa çıkma gücünün artırılması amaçlanırken, “Bilinçli ve inançlı teknoloji kullanımı” dersinde hem anne babaların hem çocukların toplumsal hayatlarını etkilemeden gerçek ömürde inançlı bir şeklide nasıl çevrim içi olabilecekleri aktarılıyor.

“YETİŞKİNLERE DE EĞİTİM HİZMETİ SUNUYORUZ”

Aile Okulu Projesi’nin kıymetine işaret eden Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Projeyle yaklaşık 32 bin ailemize eriştik. Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Adana, Şanlıurfa ve Erzurum’da olmak üzere 32 bin aileye ‘aile içi bağlantı, aile içi şiddet, dijital bağımlılıklar, husus bağımlılıkları, kültür, ahlak, adabımuaşeret’ üzere öğrencilerin gelişimlerine dayanak olacakları sistemlerle ilgili kapsamlı ve farklı alanlarda eğitim hizmetleri sunduk” değerlendirmesinde bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.