Macron kıl hissesi farkla kazandı: Fransa’da milletvekili seçiminin birinci çeşidi sonuçlandı

Posted by

Fransa’da sandıkta kıyasıya bir uğraş yaşandı. Milletvekiliği seçimin birinci çeşidinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önderlik ettiği sağ blok ile sol blok ortasında başa baş bir yarış yaşandı.

Macron’u destekleyen merkez partiler koalisyonu seçimi, sol blok partilerinin az fark önünde tamamladı.

Resmi sonuçlara nazaran Macron’u destekleyen merkez sağ eğilimli 3 parti birinci çeşitte, sol blok partilerini yalnızca 21 bin 442 oyla geçti. Macron’u destekleyen koalisyon birinci çeşitte yüzde 25,75 oy elde etti.

“Halkçı, Ekolojik ve Toplumsal Yeni Birlik” ismi altında seçimlere katılan sol blok ise yüzde 25,66 oy aldı.

Macron’u destekleyen koalisyon birinci çeşitte yüzde 25,75 oy elde etti.

Milliyetçi önder Marine Le Pen’in partisi Ulusal Bütünleşme ise sandıktan yüzde 18,68 ile 3. sırada çıktı.

Bir başka milliyetçi başkan Eric Zemmour’un geçen yıl sonunda kurulan Tekrar Fetih isimli partisi ise yüzde 4,24’te kaldı.

SEÇİMLERE İŞTİRAK ORANI ÇOK DÜŞÜK

Seçimlere iştirak oranıysa rekor seviyede düşük oldu. Seçmenin yüzde 52,49’u sandığa gitmedi. Ülkenin çağdaş tarihinde birinci sefer seçime iştirakin bu kadar düşük olduğuna dikkat çekiliyor.

Seçimlerin 19 Haziran’da yapılacak ikinci tipinde hangi partinin kaç milletvekili çıkaracağı netleşecek. anketler Macron’a takviye veren partilerin Mecliste 255 ile 295 ortasında koltuğa sahip olacağını öngörüyor.

Mecliste mutlak çoğunluğa sahip olmak için en az 289 vekil gerekiyor. Sol blok partilerinin ise 150 ile 190 ortası milletvekili çıkararak ana muhalefette kalacağı iddia ediliyor. Geçen Nisan’da ikinci periyot için Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan macron’un çoğunluğu kaybetmesi halinde parlamentodan yasa geçirmesinin zorlaşacağına dikkat çekiliyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.