LGS tercih sonuçları ne vakit açıklanacak? LGS tercihleri ne vakit bitiyor?

Posted by

LGS tercih süreci devam ediyor, süreçlerini tamamlayan öğrencileri sonuçları beklemeye başladı. MEB tarafından açıklanan tarihe nazaran LGS tercih sonuçları 25 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak. Tercih süreci öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yahut rastgele bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecek. Yapılan tercihler kesinlikle ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

Milyonu aşkın öğrenci yeni öğretim yılında okuyacakları okul için LGS tercihleri gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan LGS tercih kılavuzu sonrasında, tercih süreçleri de başladı. Tercihler . https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yahut rastgele bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecek. LGS tercih süreçleri 20 Temmuz 2022 saat 17.00’ye kadar sürecek.

E OKUL LGS TERCİH EKRANI

LGS TERCİH ROBOTU

LGS TERCİHLERİ NE VAKİT BAŞLIYOR, BİTİYOR?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak ortaöğretim kurumları tercihleri 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü başlayacak olup 20 Temmuz 2022 saat 17.00’ye kadar sürecek.

LGS TERCİH KILAVUZU

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Tercih süreci öğrenci ve velisi tarafından https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yahut rastgele bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler kesinlikle ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

– İmtihana giren ve Merkezî İmtihan Puanına sahip olan öğrenciler dâhil tüm öğrenciler mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Lokal Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere Merkezî İmtihanla Öğrenci Alan Okullar ile Pansiyonlu Okullar tercih ekranı açılmayacak.

– Öğrenciler; Merkezî İmtihan Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Lokal Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 kümede tercih yapabileceklerdir. Merkezî İmtihana girmeyen öğrenciler ise Mahallî Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 2 kümede tercih yapabileceklerdir.

– Öğrenciler, birinci olarak Lokal Yerleştirme ile Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacak. Lokal yerleştirme tercihlerinden birinci 3 okulu Kayıt Alanından seçmek koşuluyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde; tıpkı okul tipinden (Anadolu Lisesi, Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek. Mahallî yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt sürecini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî imtihanla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî İmtihanla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 okul; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.

– Elektronik ortamda tercih süreçlerini yapamayanlar için okul müdürlükleri, tercih süreçlerini öğrenci velisinin talebi üzerine, velinin doldurup imzalayarak verdiği “Yerleştirme Tercihleri İçin Ön Çalışma Formu EK-1”e bağlı kalarak veli ismine yapacaktır. (20 Temmuz 2022 saat 17.00’ye kadar)

LGS SONUÇLARI SORGULAMA

LGS TERCİH SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar 25 Temmuz 2022 tarihinde “www.meb.gov.tr” adresinde ilan edilecek.

YEREL YERLEŞTİRME ALANINDAKİ OKULLAR NASIL ANLAŞILIR?

Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar;

Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine nazaran Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine nazaran bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan vilayet içindeki başka kayıt alanları ile vilayet dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.