La Liga, PSG ve Manchester City’i UEFA’ya şikayet etti

Posted by

İspanya 1. ve 2. futbol ligi kulüplerinin bağlı olduğu La Liga kurumu, mali kriterleri ihlal ettiği gerekçesiyle Fransa’nın Paris Saint Germain (PSG) ve İngiltere’nin Manchester City kulüplerini UEFA’ya şikayet etti.

Bu iki kulübü, “futbolun mali sistemini ve sürdürülebilirliğini değiştirmek ve tüm Avrupa liglerine ziyan vermekle” suçlayan La Liga, Manchester City’nin BAE’li kulüp lideri Khaldoon Al Mubarak ve Katarlı Nasser Al Khelaifi’nin futbol dışından gelen paralarla pazarı yapay olarak şişirdiğini ileri sürdü.

HUKUK FİRMALARI DEVREDE

La Liga, kelam konusu iki kulübün sistemsiz mali hesaplarının, ya direkt para enjeksiyonları ya da sponsorluk ve piyasa şartlarına uymayan kontratlarla gerçekleştiğini savundu.

Açıklamada, La Liga’nın bunlara ek olarak, Fransa ve Avrupa Birliği’ndeki yetkili organlarda idari ve isimli süreç başlatılması için Fransa ve İsviçre’deki hukuk firmaları ile mukavele imzaladığı duyuruldu.

“NASIL YAPACAKLAR BİLMİYORUM”

La Liga, 2017 ve 2018 yıllarında da Paris Saint Germain ve Manchester City hakkında benzeri suçlamalarda bulunup UEFA’dan ceza almalarını sağlamış lakin karar Spor Tahkim Mahkemesi’nce iptal edilmişti.

La Liga Lideri Javier Tebas, hafta içinde İspanyol basınına yaptığı açıklamada, “Paris Saint Germain yılı 200 milyon Euro kayıp ile kapatacak. Nasıl olup da emsal bir parayla Mbappe ile kontrat yeniliyor. Hile yapmak zorunda kalacaklar lakin nasıl yapacaklar bilmiyorum. Manchester City de Haaland transferinde bir şeyler yaptı. Haaland, 60 milyon Euro dışında para istiyordu” demişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.