Kuzey Kore’den füze programı cevabı: Geri adım atmayacağız

Posted by

 G7 ülkelerinin başkanları tarafından yasadışı balistik füze denemelerini durdurmaya çağrılan Kuzey Kore hükümeti, “Silah programımız öz savunma faaliyeti, geri adım atmayacağız” açıklamasında bulundu.

G7 ülke başkanları tarafından yayınlanan bildiride, Kuzey Kore’nin daima ve yasadışı balistik füze denemelerinin şiddetle kınanmasının akabinde Pyongyang’dan mevzuya ait açıklama geldi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) Dışişleri Bakanlığı Milletlerarası Örgütler Dairesi Lideri Jo Chol Su, devlet denetimindeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) aracılığıyla yaptığı açıklamada G7 ülkelerine reaksiyon gösterdi. G7’nin “ABD ve Japonya da dahil olmak üzere az sayıda devletin çıkarlarını temsil eden bir grup” olarak nitelendiği açıklamada, “G7, hiçbir biçimde milletlerarası nizamın savunucusu ve insan haklarının koruyucusu üzere davranmaya uygun değildir” denildi.

Ülkenin tenkitlere bahis olan silah programının savunulduğu açıklamada, “Öz savunma kapasitemizi güçlendirme adımımız, devletimizin haklarını ve çıkarlarını dünya barışını enkaza çeviren ve dünyanın en büyük nükleer silah devleti olan ABD tehdidine karşı savunmak için yasal savunma hakkının makul ve yasal formda kullanımıdır. Oburlarının ne dediğine bakmaksızın devletimizin onurunu ve haklarını savunma konusunda geri adım atmayacağız” sözlerine yer verildi.

G7 ülkelerinin başkanları geçen hafta yayınladıkları ortak bildiride Kuzey Kore’nin “yasadışı” balistik füze testlerine karşılık Pyongyang’a yönelik Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarının tam olarak uygulanması davetinde bulunmuş, açıklamada Kuzey Kore kitle imha silahları ve balistik füze programını durdurmaya çağrılmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.