Kinder açıkladı: Salmonella’nın kaynağı o denli bir yerden çıktı ki…

Posted by

Belçika’da Kinder çikolatalarının üretildiği fabrikada çıkan salmonella virüsünün kaynağı ortaya çıktı. Ferrero’nun Fransa’daki Genel Müdürü Nicolas Neykov, Salmonella’nın fabrikaya nasıl girdiğini tespit ettiklerini söyledi.

Fransız Le Parisien gazetesine konuşan ve yapılan incelemede, bulaşın fabrikadaki süt yağı tankında bulunan bir filtreden kaynaklandığını belirten Neykov, “Virüs oraya ya daha evvel virüs bulaşmış ham unsurlar aracılığıyla ulaştı ya da çalışanlar tarafından bulaştırıldı. Fabrikayı kapatmıştık, testler negatif çıkınca yine açtık” sözlerini kullandı.

Firma, salmonellanın birinci defa tespit edildiği 15 Aralık’ta Arlon fabrikası kapatılmadığı için çok eleştirilmişti.

Neykov fabrikanın kapatıldığını savundu.

NE OLMUŞTU?

Avrupa’daki pek çok ülkeye yayılarak 100’den fazla çocuğa bulaşan salmonella virüsü 12 farklı ülkeden en az 324 bireye bulaştığı belirlendi. Hastalık, en fazla 16 yaşından küçük çocukları etkiledi. Bunların yarıya yakını hastaneye kaldırıldı.

Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi’ne (ECDC) nazaran en fazla enfeksiyonun görüldüğü ülke, doğrulanmış 102 hadise ile İngiltere oldu. Fransa’da da 73 şahsa Salmonella bakterisi bulaştı.

Belçika’da en az 62 kişi, Ferrero eserlerinden kaynaklı Salmonella bakterisine yakalanırken, Almanya ve İrlanda’da da doğrulanmış 15’er hadise tespit edildi.

Ferrero tarafından üretilen çikolatalarla ilişkili olarak İsviçre’de 41 şahsa bakteri bulaşırken, Hollanda, Avusturya, Danimarka, Lüksemburg, İsveç, İspanya ve Norveç’te de doğrulanmış enfeksiyonlara rastlandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.