Kılıçdaroğlu: İslam dünyasının temel sorunlarının tahlili adalettir

Posted by

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Günümüz İslam Dünyasında Problemler ve Tahlil Yolları Sempozyumu’nda konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“İslam bizden hayatın her alanında ve herkes için geçerli olacak formda adaleti tesis etmemizi ve daima kılmamızı ister. İslam’a nazaran herkes için ve her alanda tesis edilmemiş adalete, adalet denilemez.

İslam’ın temel pahalarını savunuyormuş üzere görünerek zenginliği, kayırmacılığı, özgürlüğü denetimsizliği kendisine bahşeden gerçek bağlamından kopartılarak sunulan ve şükür tavsiyeleri ile de milyonlara yoksulluğu, dışlanmayı, baskıyı reva gören anlayışlara karşı ödünsüz bir formda adaleti savunmalıyız.

İslam dünyasının temel sorunlarının kaynağı adaletsizliktir. Münasebetiyle günümüz İslam dünyasının temel sorunlarının tek tahlili de adalettir. Adalet bir hukukun ötesinde ferdî ve toplumsal hayatımızın tüm alanlarını kapsayan, olmazsa olmaz bir davranış biçimi ve tercih hususudur.

Adaletli olduğunuzda, hesap verebilir olduğunuzu da kabul etmişsiniz demektir. Bir ülkede adalet varsa onun etrafında biliniz ki hukukun üstünlüğü, denetlenebilirlik, hesap verebilirlik, eşitlik, kadın-erkek eşitliği, liyakat, özgürlük, toplumsal devlet, hakça bölüşüm, emeğin üstünlüğü, insan ve tabiat hakları vardır. Bir ülkede adalet yoksa, adaletsizliğin etrafında depotizm, kayırmacılık, eşitsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, liyakatsizlik, kültürel ve toplumsal yozlaşma, niteliksiz eğitim, bağımlı yargı vardır.” (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.