Karavan üreticileri sipariş yetiştiremiyor: Satış patlaması yaşanıyor

Posted by

Pandemi ile hayatımızda kıymeti artmaya başlayan karavanların, Türkiye’de satışları katlanırken ihracatı da büyüyor. Ülkemizde süratle gelişen bu genç kesim kaliteli üretim, çeşitlilik ve tasarım avantajıyla 600 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Dalda son 2 yılda üretici sayısı da 5 katına çıkarak 280’e ulaştı.

PAZARI YÜZDE 150 BÜYÜYECEK

Sektör temsilcileri bilhassa pandemi sonrasında izole ömrün tesiriyle, birçok kişinin yeni modellere ilgi gösterdiğini söyledi. Bu araçlara yönelik artan ilgiye paralel pazarın da yüzde 150 büyümesi bekleniyor. Şu anda talep fazlalığından ötürü bir karavanın en erken 1 yılda teslim edildiği kaydedilirken, birebir vakitte yurt dışından da çok fazla talep geliyor. Türkiye’deki üreticiler tıpkı vakitte, Avrupa’nın karavan alanında eksik kaldığı noktalarda önemli bir tedarikçi pozisyonuna geldi.

TÜRKİYE’DE DEV ETKİNLİK

Sektördeki gelişim fuarlara da yansıdı. Son olarak 3. Marmara Karavan ve Tabiat Sporları Fuarı 21 Pendik’de tabiat tutkunları ve uygun fiyatlara tatil yapmak isteyenler için kapılarını açmaya hazırlanıyor. Fiyatları 70 bin TL ile 20 milyon TL ortasında değişen ve toplam maliyeti 900 milyon TL’yi bulan 200 karavan Türkiye’de meraklıları ile buluşacak. Fuara 200 firma katılacak.

SATIŞ PATLAMASI YAŞANIYOR

Karavan üretimi ve ihracatı yapan NSM Karavan, son 2 yılda üretici sayısının 5 katına çıktığını, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ihracatın da süratle yükseldiğini açıkladı. Pandemi sonrası inançlı tatil tercihi olarak öne çıkan karavanlarda da 2021 yılında satış patlaması yaşandığına dikkat çeken şirket açıklamasında, yüzde 400 artan karavan satışlarına üreticilerin yetişemediği belirtildi. Şu anda talep fazlalığından ötürü bir karavanın en erken 1 yılda teslim edildiği kaydedilirken, birebir vakitte yurt dışından da çok fazla talep geldiğine dikkat çekildi. İstanbul’daki fuar da üreticiler için yatırım ve satış fırsatı doğuracak. NSM Karavan üzere ihracat atağında bulunan firmalar, ikili görüşmeler yaparak Türkiye’yi karavan üretiminin merkezi haline getirmek istiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.