Karakolda can vermişti: Birol Yıldırım’ı iz bırakmamak için ıslatarak dövmüşler

İstanbul Esenyurt Polis Merkezi’nde darp edilerek öldürüldüğü belirtilen Birol Yıldırım’ın ölümüne ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. 5 Haziran 2021 tarihinde çalışanları gözaltına alınan güvenlik şirketinin amiri Birol Yıldırım, bilgi almak için gittiği Esenyurt Polis Merkezi’nde uğradığı darp sonucu hayatını kaybetmişti.

SÜLEYMAN SOYLU’YA SORULDU 

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, olayı yazılı bir önerge ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ ya sordu. Hakverdi aynı zamanda üyesi olduğu Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunu da olayı yerinde incelemesi için göreve çağırdı.

KARAKOLUN MUTFAĞINA GÖTÜRÜLMÜŞ 

Hakverdi komisyona verdiği önergede, “Hakkında herhangi bir savcılık talimatı ya da gözaltı kararı bulunmayan Birol Yıldırım, bilgi almak için gittiği karakolda bir grup polis tarafından karakolun mutfağına götürülmüş ve iddiaya göre burada yarım saat boyunca polisler tarafından darp edilerek saat 01:30 sularında hayatını kaybetmişti. Olay sonrası polis memurlarının verdikleri beyanda, Yıldırım’ın mutfağa götürülme sebebi olarak bekleme salonu ve gözlem odasının kapılarının kilitli olması gerekçe gösterilmişti.

KAMERA KAYITLARI DARBI DOĞRULUYOR

Ortaya çıkan kamera kayıtlarında kilitli olduğu iddia edilen iki kapının da açık olduğu görülmektedir. Yıldırım’ın götürüldüğü mutfakta ise kamera bulunmaması darp edilmek amacıyla oraya götürüldüğü iddialarını güçlendirmektedir. Yine mutfak kapısına bakan kamera kayıtlarına göre mutfaktan çıkan polis memurlarından birinin eline buz tedavisi uyguladığı, diğer bir polisin ise elini sardığı görülmekte. Bu durum Birol Yıldırım’ın mutfakta polis memurları tarafından darp edildiği şüphesini arttırmaktadır” ifadelerine yer verdi.

POLİSLER ‘SEBİL SUYU’ DEMİŞ

Hakverdi, devamında şu ifadeleri kullandı: “Tanık A.U.’nun ifadesine göre; Yıldırım, vücudunda iz bırakmamak amacı ile polisler tarafından ıslatılarak dövülmüş. Hayatını kaybeden Yıldırım’ın elbiselerinin sırılsıklam olması da tanık ifadesini doğrular niteliktedir. Bilgisine başvurulan polisler, bu ıslaklığın mutfaktaki su sebilinin su damlatması sonucu oluştuğunu beyan etmişlerdir. Yine tanık A.U.’nun ifadesine göre; Birol Yıldırım kendisini darp eden polislere ‘kalbimde stent var, şeker hastasıyım, bana vurmayın!’ demesine rağmen; kendisine yönelik hakaret ve darp devam etmiştir.”

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Hakverdi, tanıkların ve kamera kayıtlarının komisyonca incelenmesini istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir