Kalbinizi sağlıklı tutmak için uygulayabileceğiniz kolay adımları açıklıyoruz

Posted by

Kalbinizi sağlıklı tutmak her gün üzerinde çalışabileceğiniz bir şeydir. Ne yediğiniz, ne kadar hareket ettiğiniz, sigara içip içmediğiniz ve kolesterolünüzü ve kan basıncınızı denetim altına alıp almadığınız, kalbiniz üzerinde büyük tesiri olabilecek beş şeydir. Neden bu kadar kıymetli olduklarını öğrenin ve sağlıklı bir kalp hayat stili yaşamak için pratik ipuçları alın.

Sağlıklı bir kalp için sağlıklı beslenme bir kalıptır. Tek bir tıp yiyecek yahut besine değil, günler, haftalar ve aylar boyunca ne yediğinize odaklanır. Bu beslenme stili, doğal olarak doymuş ve trans yağlar, tuz ve ek şeker bakımından düşüktür. Tam tahıllar, lif, antioksidanlar ve doymamış yağlar açısından zengindir.

Kalbinizi sağlıklı tutmak için uygulayabileceğiniz kolay adımları açıklıyoruz– Daha fazla meyve ve zerzevat yiyin

Çeşitli meyve ve sebzelerle dolu bir diyet, daha sağlıklı kalpler ve daha düşük kalp hastalığı riski ile irtibatlıdır.

– Tam tahılla değiştir

Tam tahıllı tahıllar, daha fazla doğal tahıl içerir. Bu, diyet lifi, B vitaminleri, E vitamini ve sağlıklı yağlar üzere daha fazla besine sahip oldukları manasına gelir.

– Sağlıklı yağ seçimleri yapın

Diyetinize dahil edilecek en âlâ yağlar, tekli doymamış ve çoklu doymamış (omega-3 ve omega-6) yağlardır. Bu sağlıklı yağları avokado, fındık, balık ve ayçiçeği çekirdeğinde bulabilirsiniz.

– Tuz yerine otlar ve baharatlar kullanın

Çok fazla tuz yemek kalbiniz için berbattır. Tuzdaki sodyum, kalp hastalığı için değerli bir risk faktörü olan yüksek tansiyon geliştirme riskinizi artırabilir.Daha etkin olmak için ipuçları

Düzenli fizikî aktivite yapmak, kalp krizi geçirme yahut kalp hastalığı geliştirme riskinizi azaltır. Etkin kalmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere yaygın kalp hastalığı risk faktörlerini denetim etmeye yardımcı olur:
  • Yüksek kan basıncı,
  • Yüksek kolesterol
  • Aşırı kilolu olmak
Düzenli fizikî aktivite ayrıyeten kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Daha enerjik, keyifli ve rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

– Daha fazla hareket et

Herhangi bir fizikî aktivite, hiç olmamasından düzgündür.

– Gerçekçi maksatlar belirleyin

Küçük, gerçekçi amaçlarla başlayın ve haftanın birçok günü önerilen 30-60 dakikalık orta yoğunlukta fizikî aktiviteye (hızlı yürüyüş gibi) kadar ilerleyin.

– Hoşunuza giden aktiviteleri seçin

Aktif olmaktan keyif aldığınızda, bunu daha sık yapmanız daha muhtemeldir.

– Sosyalleşin

Bir küme arkadaşınız yahut ailenizle, hatta köpeğinizle birlikte fizikî aktivite yaparak motive kalın.

– Daha az oturun

Gün boyunca daha az oturan yetişkinlerin, bilhassa kalp hastalığından erken vefat riski daha düşüktür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.