İsrail ile adımlar süratli atılacak

Posted by

Türkiye ile İsrail ortasında yılbaşında başlatılan olağanlaşma süreci sonucunda iki ülke, evvelki gün diplomatik alakaların yine karşılıklı olarak en üst seviyeye çıkarılması ve büyükelçilerin yine atanmasını kararlaştırdıklarını açıklamıştı. Karşılıklı açıklamalar ve olumlu bildirilerin akabinde gözler, büyükelçilerin atanma sürecine çevrildi. İsimlerin kısa müddette belirlenmesi ve “agreman” alınması sürecinin de tamamlanmasının akabinde İsrail’de seçimlerin yapılacağı kasım ayından evvel Ankara ve Tel Aviv’de yeni büyükelçilerin misyonlarına başlaması bekleniyor. İsrail basınında yer alan yorumlarda eylül sonu ya da ekim ayı başında atamaların tamamlanabileceği belirtildi.

“SİYASİ” OLABİLİR

Türkiye’nin Tel Aviv’e atayacağı büyükelçi şimdi belirlenmedi. Olağanlaşma öncesi, 2020 sonunda Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi Lideri Ufuk Ulutaş’ın Türkiye’nin Tel Aviv büyükelçisi olarak atanmak istendiği lakin İsrail’in agreman vermek istemediği öne sürülmüş lakin bu haberler doğrulanmamıştı. Ankara’da Tel Aviv’e atancak büyükelçinin Dışişleri Bakanlığı içinden gelen deneyimli bir meslek diplomatı olması beklentileri yüksek olsa da son devirde kritik başkentlere yönelik “siyasi atamaların” bir benzerinin Tel Aviv’e yapılması olasılıklar ortasında.

İsrail, 2021 başında Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzârlığı misyonuna büyükelçi düzeyinde atama yapmış ve bu misyonu daha evvel Sofya büyükelçisi olarak misyon yapan deneyimli meslek diplomatı Irit Lillian üstlenmişti. Seçim sürecinde Ankara büyükelçiliğine siyasi bir atama yapması beklenmeyen İsrail’in Lillian’ı tercih edebileceği belirtiliyor.

Öte yandan İsrail’de kasım ayı başında yapılacak seçimlerin sonuçlarının, olağanlaşma sürecinin geleceğini nasıl etkileyebileceği de tartışılıyor. İsrail’deki iç siyasi tartışmalara rağmen Türkiye ile olağanlaşmanın, seçimlerin sonucundan bağımsız olarak devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. İsrail’deki seçimlerden Benyamin Netanyahu’nun başbakanlığa dönmesini sağlayacak bir sonuç çıksa da olağanlaşma sürecinde atılan adımların geri alınması beklenmiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.