İnsan beyninde çip denemeleri! Niyet gücüyle tweet atıldı

Posted by

Teknolojinin beşerle ne kadar bütünleşebileceği hakkında hudutları zorlayan teoriler, artık hayal olmaktan çıkıyor.

İSVEÇ’TE “ÇİPLİ HAYAT” BAŞLADI

İsveç’te, deri altına yerleştirilen çiplere olan ilgi her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıl ülkede çip kullanların sayısı 3 bine ulaşırken, günümüzde ise bu sayı 4 binlere ulaşmış durumda.

Deri altına enjekte edilen pirinç tanesi büyüklüğündeki çipler sayesinde beşerler; kredi kartı, kimlik kartı ve anahtarlık taşımak zorunda kalmıyor. Ayrıyeten bu çipler sayesinde tren bileti de alınabiliyor.

MUSK’UN DENEYLERİ KISMEN BAŞARILI

Tesla, Space X ve Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın insanlara çip takmak maksadıyla domuzlar ve maymunlar üzerinde yaptığı deneylerde bir üst düzeye çıkıldı.

Avustralya’nın akabinde ABD’de başlayan deneylerde, beyne takılan çiple felçli hastaların yalnızca düşünerek pek çok şey yapabilmesi amaçlanıyor.

DÜŞÜNEREK TWEET ATTILAR

Avustralya merkezli Synchron şirketinin ürettiği çipin denemelerinde kişi, bilgisayardan e-posta gönderebiliyor, alışveriş yapabiliyor. Hatta fikirlerini yazıya dökebiliyor.

Daha evvel Avustralya’daki bir ALS hastası, beynine yerleştirilen çip sayesinde yalnızca düşünerek tweet attı.

FELÇLİ HASTALAR ÜZERİNDE DENEMELER

İnsan üzerindeki denemeler bu sefer Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. New York’ta bir hastada denemelere başlandı. Geliştirilen çip, önemli oranda felçli olan hastalara yardımcı olmayı hedefliyor.

TESTLER BAŞARILI OLURSA BİRKAÇ YILA PİYASADA

Beşerli testlerin tamamı başarılı olursa, aygıtın Amerikan Besin ve İlaç Dairesi onayına sunulması mümkün olacak.

Süreç planlandığı üzere giderse, birkaç yıl içinde aygıtın piyasaya sürülmesi bekleniyor.

“ÇİPLE DENETİM EDİLECEĞİZ, KOBAY OLACAĞIZ” TASASI

Engelliler yeni teknolojiye umutla bakarken, mevcut teknolojinin insanların kişiselliğini ve özgürlüklerini elinden alabileceği telaşını taşıyanlar da var.

Uzmanlar, çip taktırmanın riskleri konusunda uyarıyor. Bireylerin hareket profilinin çıkabileceğini vurgulayan uzmanlar, bireylerin kobay üzere kullanılabileceği riskinin bulunduğuna dikkat çekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.