İngiltere’den Putin’e ‘tahıl’ karşılığı: Dezenformasyon stratejisi izliyor

Posted by

İngiltere Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın yine açılan limanlarından ihraç edilen tahılın sırf bir kısmının fakir ülkelere gittiğini ileri süren Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in tezinin ‘gerçekleri yansıtmadığı’ belirtti. Birleşmiş Milletler (BM) bilgilerine işaret eden bakanlık, tahıl muahedesi kapsamında ihraç edilen eserlerin yaklaşık yüzde 30’unun Afrika, Orta Doğu ve Asya’daki düşük ve ortak gelirli ülkelere tedarik edildiğini bildirdi.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nun açıklamasında, Putin’in Kiev idaresini ‘itibarsızlaştırmaya çalıştığı’ savunuldu. Açıklamada, “Rusya, Ukrayna işgaline karşı muhalefeti en aza indirmek için kasıtlı bir dezenformasyon stratejisi izliyor” tabirlerine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde Vladivostok’ta düzenlenen ekonomik forumda konuşan Putin, Ukrayna’dan tahıl yüklü 87 gemiden yalnızca ikisinin fakir ülkelere ulaştığını söylemişti. Rusya başkanı, Ankara ve BM arabulucuğunda imzalanan tahıl mutabakatında güzergah değişikliğine gidilmesi gerektiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile temasa geçeceğini belirtmişti. Putin’in savlarını yanıtlayan Erdoğan ise, “Rusya tarafından şimdi tahıl sevkiyatı yok ancak Sayın Putin’in olağan haklı olduğu bir husus var. O da nedir? Bu tahıl sevkiyatında gelen tahıllar maalesef varlıklı ülkelere gidiyor, yoksul ülkelere değil” açıklamasında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.