İngiltere, artan gübre fiyatlarına çözüm arıyor

İngiltere, artan gübre fiyatlarına çözüm arıyor

Posted by

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, artan gübre fiyatları karşısında çiftçilerin desteklenmesi yönünde politikaların geliştirilmesinin hedefleneceği toplantılara İngiltere Çevre, Gıda ve Tarım Bakanı Victoria Prentis’in başkanlık edeceği bildirildi.

Amonyum nitrat gübresine organik üretim alternatiflerinin aranacağı belirtilen açıklamada, bazı geleneksel gübresiz tarım uygulamalarına da yeniden dönülebileceği bildirildi.

Ülkede geçen sene ton başına yaklaşık 280 sterlin seviyesinde olan amonyum nitrat gübre sipariş fiyatlarının son haftalarda artan doğalgaz fiyatlarının etkisiyle ton başına 1.000 sterlin seviyesine kadar yükselmesi, gıda üretim maliyetlerindeki artışa ilişkin endişeleri körüklemeye devam ediyor.

İngiltere’de şubat ayında enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın etkisiyle yıllık bazda yüzde 6,2 ile son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ülkede, şubat ayında doğalgaz fiyatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30, elektrik fiyatı ise yaklaşık yüzde 20 artış kaydetti.

İngiliz Maliye Bakanı Rishi Sunak, geçen hafta parlamentoda açıkladığı “Bahar Bütçe Planlaması” kapsamında dolaylı vergi indirimlerinin uygulanmasını taahhüt etmişti.

Gübre fiyatlarına savaş darbesi

 

‘Gübre fiyatlarındaki indirimler üretim maliyetlerini düşürecek’

 

Gübrede fiyat artışı devam edecek

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.