İlham Aliyev: Barış muahedesi teklifimiz yanıtsız kaldı

Posted by

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan ile imzalanan Kasım 2020 Bildirgesi’nin uygulanması için pratik adımlar atılmasını beklediklerini belirterek, “Barış muahedesi teklifimiz yanıtsız kaldı, yeniden de bu teklifin kabul edileceğini umuyoruz” diye konuştu.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Bakü’ye gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u kabul etti.

Görüşmede, bu yılın başında Azerbaycan ile Rusya ortasında imzalanan “Müttefik Etkileşim Bildirgesi”ni hatırlatan Aliyev, “İlişkilerimizin gelişimi için bu kilit evrakın uzun vadeli, çok verimli iş birliğinin kusursuz bir sonucu olduğuna inanıyorum” sözlerini kullandu.

‘ÇOK İSTİKAMETLİ ÇATIŞMANIN SONA ERECEĞİNDEN EMİNİM’

Azerbaycan ile Ermenistan ortasındaki münasebetlerin olağanlaşma sürecinin de ele alınacağını belirten Aliyev, Azerbaycan’ın bu bahisteki durumunun bilindiğine dikkati çekti.

Aliyev, “Bu durum, bölgede uzun vadeli barışı tesis etmeyi amaçlıyor. Uğraşlarımızın Ermenistan tarafından olumlu karşılanacağından ve çok istikametli çatışmanın sona ereceğinden eminim. Bir barış muahedesi üzerinde çalışmaya başlama teklifimiz karşılıksız kaldı lakin tekrar de bu teklifin kabul edileceğini umuyoruz” dedi.

‘NAHÇIVAN’A MANİSİZ ULAŞIM ERMENİ TARAFININ YÜKÜMLÜLÜĞÜ’

Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan başbakan yardımcılarının başkanlık ettiği üçlü çalışma kümesinin çalışmalarının ağırlaşmasını olumlu olarak kıymetlendiren Aliyev, şöyle devam etti:

“Geçenlerde St. Petersburg’da yeni bir toplantı düzenlendi. Azerbaycan vatandaşlarının ve kargosunun Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne manisiz bir halde ulaştırılmasının sağlanması, ulaşımın açılması bağlamında Kasım 2020 Bildirgesi’nin uygulanması için pratik adımlar atılacağını umuyoruz. Bu, Ermeni tarafının yasal bir yükümlülüğüdür. Ne yazık ki İkinci Karabağ Savaşı’nın sona ermesinden bu yana bir buçuk yıldan fazla bir mühlet geçti lakin bildirgenin bu paragrafı şimdi uygulanmadı. Durumu bir bütün olarak olağanlaştırmak için konseptimiz çerçevesinde birçok pratik adım atmanın mümkün olacağını düşünüyorum. Natürel ki Rusya’nın Kafkasya’da kalıcı barışı tesis etme tarafındaki etkin uğraşlarını umuyoruz.”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da iki ülke ortasında imzalanan Müttefik Etkileşim Bildirgesi’nin ve öteki mutabakatların pratik seviyede uygulanmasına yönelik iki devlet liderinin talimatlarını yerine getirmeye kararlı olduklarını söyledi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.