Hükümet, 45 milyon turist maksadında tezli, dal ise umutsuz

Posted by

Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte en kıymetli iki pazarı tehlikeye düşen turizm dalında dönemin öncü göstergesi sayılan bayram ümit vermedi. Hükümetin 45 milyon turist, 35 milyar dolar gelir beklediği turizmde bu amaçlara ulaşılmasının matematiksel olarak mümkün olmadığını belirten turizmciler Rusya’dan en fazla 1.5 milyon kişinin geleceğini, Avrupalı turistin ise Seyahat ve Kaşıkçı davası üzere siyasi gelişmelerin tesiri ile Türkiye’yi tercih etmediğini vurguladı.

İstanbul’da nisan ayı otel doluluk oranlarının yüzde 68 olduğunu bu oranın mayıs ayında yüzde 92’ye çıkacağını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bayram öncesi yaptığı açıklamada Rus turistlerin de geleceğini ve ödemeler konusunda ıstırap olmayacağını açıklamıştı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da 2022 için açıkladığı 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir maksadında ısrarlı olduğunu her açıklamasında tekrarlıyor.

Bakan Nebati’nin kelamlarını ve bayram yoğunluğunu kıymetlendiren Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Lideri Serdar Karcılıoğlu, İstanbul’un yatak sayısının Türkiye’nin yüzde 10’unu bile oluşturmadığını belirterek “Oradan yola çıkıp amaçlara yakın olduğumuz söylenemez” dedi.

RAKİPLER KULLANIYOR

Turizmin kalbinin Ege ve Akdeniz olduğunu lisana getiren Karcılıoğlu, kitle turizminin yapıldığı bu bölgelerde bayramda yabancı turist sayısının az olduğunu, bilhassa Avrupalı turist sayısında gözle görülür bir azalma olduğunu belirtti. Eski bayramlara göre otellerin istenilen doluluk oranlarını yakalayamadıklarını söyleyen Karcılıoğlu, şunları söyledi:

“Bodrum’da geçen yıl bu periyotta yüzde 80 olan doluluk oranları bu yıl yüzde 50’lerde. Ayrıyeten birçok otel doluluk oranını artırmak için fiyatları düşürdü, ziyanına satış yaptı. Bunun yanı sıra en çok para harcayan Avrupalı turist sayısı da her geçen gün düşüyor. Siyasete girmek istemiyoruz lakin Seyahat Davası, Kaşıkçı Cinayeti, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme üzere dünya basınına yansıyan olaylar turizme de ziyan veriyor. Yunanistan ve İspanya üzere rakiplerimiz bu üzere olayları Avrupa pazarında lobi faaliyeti yaparken kullanıyor ve pazardan alacağımız hissesi azaltıyorlar.”

YERLİ TURİST SAYISI DÜŞÜŞTE

Turizm danışmanı Mehmet Gülova da bölümün gayeye uzak olduğunu söylüyor. Bayramın umulduğu üzere geçmediğini söyleyen Gülova, “Ülkenin içinde bulunduğu siyasi ortam malum. Bu ortamda Antalya bölgesi çok turist çekemiyor. Ege’de biraz turist var ancak Antalya’da durum zahmetli. Yerli turist zati geceliği en az 1-2 bin lira olan tatili karşılayamıyor. Maaşlı çalışanlar tatil yapamaz, hülasa otellerin bu sene para kazanması çok zor” dedi.

Bayram yoğunluğunun beklenenin altında geçtiğini söyleyen Bodrum Delfia Otel sahibi Mehmet Dağoğlu ise bilhassa yerli turistte büyük düşüş olduğunu belirterek “Hedeflenen turist sayısı yakalanacak üzere değil. Yerli turiste güveniyordu bölüm her krizde lakin maalesef bu sefer yerli turistin çok daha büyük sıkıntıları var.”

İSTANBUL’A EN ÇOK İRANLI GELDİ

Kültür Bakanlığı datalarına nazaran; 2022’nin birinci üç ayında İstanbul’a gelen turist sayısı yüzde 135 artışla 2 milyon 904 bin oldu. En çok turist sırasıyla İran, Rusya ve Almanya’dan geldi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.